Чи можуть відібрати житло за борги у родичів чи поручителів боржника: роз'яснення

03.06.2021, 14:47
Чи можуть відібрати житло за борги у родичів чи поручителів боржника: роз
Фото: pixabay.com

Кредитори можуть вимагати погашення чужого боргу лише від поручителів, чоловіка чи дружини, а також від спадкоємців боржника

Нерідко представники фінустанов або колектори телефонують родичам боржників чи поручителям, погрожуючи відібрати житло за чужі борги. У Координаційному центрі з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції роз'яснили, чи дійсно можуть бути реалізовані такі погрози.

З кого може стягуватися заборгованість за чужим боргом

Якщо людині надходять дзвінки чи sms-повідомлення стосовно чужого боргу, потрібно розуміти, що стягнення заборгованості у таких випадках можливе лише у трьох випадках:

- якщо ви є поручителем за кредитом (уклали з банком договір поруки). Стаття 554 Цивільного кодексу передбачає, що поручительство означає солідарну відповідальність боржника і поручителя за погашення боргу;

- якщо ви є дружиною або чоловіком боржника. Відповідно до статті 65 Сімейного кодексу, під час укладення договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина (чоловік) має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним у випадку, якщо він був укладений другим із подружжя без її (його) згоди. Водночас договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї, створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використовується в інтересах сім’ї;

- якщо ви – спадкоємець померлого боржника і вже вступили в права спадщини. До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за деяким винятками (стаття 1218 Цивільного кодексу).

У всіх інших випадках родичі, знайомі та інші особи не несуть відповідальності за борги своїх рідних, близьких, знайомих.

В яких випадках можуть відібрати житло у поручителя

Якщо людина не укладала кредитний договір, але є поручителем (підписала з банком договір поруки), то відібрати її житло можуть у таких випадках:

- якщо боржник не виконав свої зобов’язання перед кредитором, тобто не повернув борг;

- якщо кредитор подав до суду позов про стягнення з поручителя кредитної заборгованості і суд ухвалив відповідне рішення;

- якщо державний або приватний виконавець звернув стягнення на нерухоме майно (житло) поручителя. Але це можливо у разі відсутності у поручителя достатніх коштів для погашення боргу чи рухомого майна, а також якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, перевищує 20 мінімальних зарплат (зараз це 6000 х 20 = 120 000 грн).

В яких випадках борги родича чи знайомого повертати не треба

Якщо людині надходять дзвінки чи sms-повідомлення стосовно кредитної заборгованості за договором, який вона не укладала та за яким не виступала поручителем, то повертати борг третьої особи в такому випадку не треба. 

"Відібрати у вас житло (в такому разі) ніхто не зможе, оскільки відсутня правова підстава. Найчастіше це спосіб, вживаний колекторами, щоб психологічно вплинути на самого недобросовісного боржника, розголосивши його недобросовісні дії з погашення боргу", – пояснюють у Координаційному центрі з надання правової допомоги.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У квітні фахівці платформи ФінСкарга роз'яснили, чи можуть фінустанови примушувати українців сплачувати борги родичів.
  • Такожу у квітні у Координаційному центрі з надання правової допомоги розповіли, в яких випадках є можливим примусове виселення з житла.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі