Чи можуть відкривати рахунки в банках неповнолітні: роз'яснення

15.07.2021, 11:15
Чи можуть відкривати рахунки в банках неповнолітні: роз
Фото: pixabay.com

Залежно від віку дитини змінюється обсяг її прав, у тому числі і щодо отримання банківських послуг

Користуватися банківськими послугами можуть не лише повнолітні громадяни, а й особи у віці до 18 років. Про це йдеться у роз'ясненні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

"Відповідно до українського законодавства, дитина – це фізична особа до досягнення нею повноліття, тобто 18 років. До досягнення 14 років дитина вважається малолітньою особою, а у віці від 14 до 18 років – неповнолітньою особою. Залежно від віку дитини змінюється обсяг її прав, у тому числі і щодо отримання банківських послуг", – зазначають у Фонді.

Рахунок у банку для дитини у віці до 14 років

Поточні рахунки на ім'я малолітніх осіб (тобто осіб у віці до 14 років) банк відкриває за зверненням їхніх законних представників (батьків, усиновлювачів або опікунів) за умови пред'явлення ними:

- паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

- документів, що дають змогу банку ідентифікувати цю малолітню особу (свідоцтво про народження або інший документ, що посвідчує малолітню особу);

- документів, виданих відповідними контролюючими органами, що засвідчують їх реєстрацію в державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, якщо малолітня особа та її законний представник є резидентами України (ідентифікаційний код);

- опікун також має пред'явити документ, який підтверджує статус законного представника малолітньої особи (відповідне посвідчення, рішення суду тощо).

Коштами на поточному рахунку на ім’я малолітньої особи розпоряджаються її законні представники після здійснення банком їх ідентифікації. Сама дитина до 14 років розпоряджатися коштами з такого рахунку не може.

Рахунок у банку для неповнолітньої особи від 14 до 18 років

Особа, яка досягла 14-річного віку, вважається неповнолітньою і має право самостійно відкрити поточний рахунок у банку, пред’явивши паспорт або інший документ, що посвідчує її особу, а також ідентифікаційний код.

Неповнолітня особа має право самостійно розпоряджатися внесеними нею коштами на рахунок, відкритий нею на своє ім'я.

Крім того, неповнолітня особа має право самостійно розпоряджатися заробітною платою, стипендією або іншими доходами, що надходять на її рахунок.

У той же час розпоряджатися коштами, внесеними на її поточний рахунок будь-якою іншою особою, неповнолітня особа має право лише за згодою органу опіки та піклування і батьків, усиновлювачів або піклувальників.

Що ще важливо

Одним із базових банківських продуктів, з якого на сьогодні в багатьох дітей починається шлях до фінансових послуг, є банківська картка, якою вони починають користуватись вже з молодшого шкільного віку.

Випуск банком дитячої картки має право ініціювати один із батьків дитини, який має картковий рахунок в обраному для отримання такої послуги банку. Картка на ім’я дитини переважно відкривається як додаткова до карткового рахунку одного із батьків.

Вирішивши оформити банківську платіжну картку для дитини, необхідно попередньо дізнатися про наявність такої послуги в банку.

У разі неплатоспроможності банку вкладник має право на отримання від ФГВФО гарантованої суми відшкодування (до 200 000 грн на одну особу).

Виплата відшкодування за вкладами (в тому числі поточними, картковими рахунками), відкритими на ім'я малолітніх осіб, здійснюється їхнім законним представникам – батькам, усиновлювачам або опікунам.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі