Чи можуть фінустанови примушувати українців сплачувати борги родичів: роз'яснення

13.04.2021, 15:27
Чи можуть фінустанови примушувати українців сплачувати борги родичів: роз
Фото: pixabay.com

Якщо ваш родич взяв кредит і з певних причин не може його повернути, ви не повинні сплачувати борг

Нерідко фінустанови та колекторські компанії звертаються до родичів боржників із вимогою сплатити кредит за своїх близьких людей. Наскільки це правомірно, роз'яснили фахівці платформи ФінСкарга, яка спеціалізується на розв’язанні спірних питань між споживачами та надавачами фінансових послуг.

Важлива наявність поруки

Якщо кредит взяв ваш родич і з якихось причин не може його повернути, ви не повинні сплачувати борг (якщо ви не є поручителем).

Ваше майно також не може бути арештовано, якщо ви не давали на це згоди.

Однак якщо ви є поручителем, ситуація інша. Стаття 554 Цивільного кодексу передбачає, що боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Тобто поручитель відповідає нарівні з боржником і кредитор має право пред'явити вимоги як до основного боржника, так і до поручителя.

Відповідальність подружжя перед кредитором

У випадку розлучення чоловік або дружина позичальника повинні сплачувати кредит лише у випадку, якщо кредитний договір був укладений під час шлюбу.

Якщо ваш партнер взяв кредит до шлюбу, то після розлучення він продовжує сплачувати його самостійно (навіть якщо це був кредит на житло, у якому ви проживали).

Якщо ж кредитний договір було укладено подружжям в інтересах сім’ї в період шлюбу, то після розлучення ексчоловік та жінка не звільняються від кредитних зобов’язань.

Спадковість кредитних зобов'язань

Кредит може дістатися у спадок. Після смерті близького родича у спадок від нього може залишитися не тільки нажите майно, але й активна позика.

Сплачувати кредитні борги померлого родича за законом повинні спадкоємці першої черги, тобто чоловік або дружина, які пережили спадкодавця, діти, а також його батьки. Також зобов’язання поширюються на тих, хто був вказаний в заповіті (якщо такий є).

З дня смерті позичальника банк зупиняє нарахування відсотків. Для цього спадкоємці повинні письмово повідомити кредитора та надати копію свідоцтва про смерть.

Щоб відмовитися від сплати кредиту за померлого родича, потрібно не вступати у спадок. Для цього не потрібно нічого робити, через 6 місяців майно померлого автоматично отримає держава.

Якщо є і майно, і борг, краще звернутись до нотаріуса, провести оцінку та визначити, чи варто у такому випадку вступати у спадок.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі