Дефіцит бюджету. Мінфін розраховує на гроші українців

14.07.2020, 10:30
Дефіцит бюджету. Мінфін розраховує на гроші українців - Фото
Фото: depositphotos.com

Для покриття дефіциту держбюджету Мінфін хоче залучити кошти українців шляхом продажу їм державних облігацій

Міністерство фінансів закликає українців купувати облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Ці ресурси допоможуть профінансувати дефіцит держбюджету, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю виданню "Сегодня".

"У нас недооцінено потенціал внутрішнього ринку та внутрішніх інвестицій. Мінфін продовжує працювати над побудовою конкурентної та прозорої моделі внутрішнього ринку ОВДП...Коронакриза довела, що Україна має достатньо внутрішніх ресурсів, потрібно максимально ефективно їх використовувати", - сказав він.

Що таке держоблігації і хто може їх купувати

Державні облігації - це боргові папери, що випускаються Мінфіном. Шляхом їх розміщення серед юросіб та фізосіб держава залучає гроші в борг на певний період (це термін обігу облігацій) та під певний відсоток (це дохідність паперів).

Такі боргові папери можуть розміщуватися на зовнішньому ринку (так звані єврооблігації або облігації зовнішньої держпозики) або на внутрішньому ринку (облігації внутрішньої держпозики).

Купувати внутрішні папери (вони випускаються в гривнях, доларах і євро) можуть НБУ, банки, інші юридичні особи, фізичні особи, а також нерезиденти.

Станом на 13 липня в обігу перебувають облігації внутрішньої держпозики на суму 854,6 млрд грн. Найбільшими власниками цих боргових паперів є банки (399,25 млрд грн або 46,7% від загального обсягу ОВДП в обігу) та НБУ (324,57 млрд грн або 38%).

У власності нерезидентів знаходяться ОВДП на суму 95,68 млрд грн (або 11,2%), юросіб - на суму 28,1 млрд грн (3,3%), а фізосіб - лише на 6,97 млрд грн (0,8% ).

Значні обсяги держоблігацій Мінфін продає банкам, тоді як фізособи поки слабо залучені в цей процес.

Як фізособи можуть придбати держоблігації

Купувати ОВДП напряму українці не можуть. Для цього потрібно звернутися до ліцензованого торговця цінними паперами. Це може бути банк, дилер, брокер або інвестиційна компанія.

Для покупки держоблігацій потрібно відкрити рахунок в цінних паперах в банку або депозитарній установі.

Боргові папери держави можуть купуватися як на первинному (у банків-первинних дилерів Мінфіну з розміщення ОВДП), так і на вторинному ринку (у будь-яких власників цих паперів).

Прибутковість ОВДП, за словами міністра фінансів, за останній час знизилася з 12% до 7,5-8% річних.

"Існує інтерес до ОВДП з боку державних та приватних банків. Завдяки цьому ми буквально за місяць знизили прибутковість ОВДП з 12% до 7,5-8% річних. При цьому зберігся попит, достатній для фінансування бюджету", - зазначив Сергій Марченко.

Він додав, що фізособи вже мають можливість купувати держоблігації через банки. "Вже зараз у користувачів мобільного додатка ПриватБанку є можливість купити ОВДП в один клік. Інші банки теж розробляють подібні додатки. Працюємо, щоб ці інструменти стали більш доступними", - сказав міністр.

На сайті ПриватБанку, який з 20 березня нинішнього року запустив послугу купівлі-продажу ОВДП онлайн, розміщена інструкція про те, як можна придбати держоблігації.

За даними прес-служби цієї фінустанови, за цей період українці купили ОВДП на суму понад 26 млн грн.

"Послуга з купівлі - продажу ОВДП фізособам у Приват24 запущена 20 березня 2020 року. Перша транзакція проведена 23 березня. За цей період клієнтами банку придбано ОВДП на суму понад 26 млн грн, що склало 4% від загального обсягу операцій клієнтів ПриватБанку з ОВДП", - повідомили в прес-службі.

У фінустанові підтвердили, що карантин вплинув на загальний інтерес клієнтів до інвестування в ОВДП, в тому числі і на обсяги таких операцій у Приват24.

"Однак, попит на операції є і запуск можливості придбання ОВДП онлайн став як ніколи доречним в режимі карантину", - додали в прес-службі банку.

Переваги держоблігацій у порівнянні з депозитами

До числа переваг держоблігацій у порівнянні з банківськими депозитами можна віднести:

- державні гарантії погашення ОВДП, що робить цей інструмент більш надійним, ніж депозит у будь-якому комерційному банку;

- ані відсотки по ОВДП, ані інвестиційний дохід від операцій купівлі-продажу цих паперів не обкладаються податком на доходи фізосіб. Крім того, з 23 травня 2020 року з інвестиційного та процентного доходу, отриманого від ОВДП, не сплачується і військовий збір (1,5%);

- висока ліквідність (держоблігації можуть бути продані в будь-який момент з мінімальними втратами).

У той же час, в Мінфіні відзначають, що оскільки рівень доходів українців невисокий, держоблігації поки купує вузьке коло інвесторів-фізосіб, оскільки прибутковість ОВДП можна відчути при обсязі вкладень від 30-50 тис. грн.

Скільки позичає держава і скільки готівки знаходиться поза банками

За даними Нацбанку, на кінець травня обсяг готівки поза банками становив близько 435 млрд грн. Це на 13% більше, ніж на початку 2020 року. Частину з цих коштів Мінфін і хотів би залучити через держоблігації.

За січень-травень нинішнього року держава взяла в борг 162,6 млрд грн, в тому числі на внутрішньому ринку - 125,3 млрд грн, на зовнішньому - 37,3 млрд грн.

  • З 23 травня військовий збір з доходу за ОВДП платити більше не потрібно

  • НКЦПФР порівняла Exlimited з B2B Jewelry та застерегла від інвестування

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі