Мікрокредити та стягнення боргів. У Нацбанку розповіли про скарги українців

12.11.2020, 13:27
Мікрокредити та стягнення боргів. У Нацбанку розповіли про скарги українців - Фото
Фото: depositphotos.com

Кількість скарг українців на банки та фінкомпанії у третьому кварталі збільшилася

У третьому кварталі Національний банк отримав 16 290 звернень та скарг громадян, що майже у 2 рази більше, ніж у другому кварталі 2020 року (8424 звернення). Про це йдеться у повідомленні НБУ.

"Причина такого росту – розширення повноважень Національного банку, який з 1 липня став регулятором більшості небанківських установ: фінансових, страхових, лізингових, факторингових компаній, ломбардів та кредитних спілок", – зазначається у повідомленні.

На що українці скаржаться найчастіше

З отриманих упродовж третього кварталу звернень 10 395 – це дзвінки до контакт-центру, а 5 895 – це письмові звернення.

Майже половина письмових звернень – 47% або 2 745 – стосувалися порушення прав споживачів. Решта письмових звернень та дзвінків до контакт-центру – це роз’яснення та довідки.

Найчастіші питання у письмових зверненнях: відносини, пов'язані з мікрокредитами (33,5% звернень), стягнення боргів (17,7%), відносини за обов’язковими видами страхування (11,7%), відносини за кредитами банків (7,9%), а також платіжні картки та розрахунки (7,6%).

Скарги на небанківські фінустанови

Найчастіше українці зверталися зі скаргами щодо діяльності небанківських фінустанов. У третьому кварталі НБУ отримав 4 295 таких письмових звернень.

У 70% випадків у письмових зверненнях споживачі скаржилися на роботу фінансових компаній, що займаються мікрокредитуванням (2 965 випадків).

Решта звернень стосувалися страхових компаній (854 або 20%), кредитних спілок (396 випадків) та ломбардів (84 випадки).

Частка звернень щодо небанківських установ з ознаками порушення прав споживачів становила 54% (2 325 звернень з 4 295). 

Що стосується фінансових компаній, які видають мікрокредити, то частка звернень щодо порушення ними прав споживачів становила 55% (1 573 звернень з 2 965), що стосується страхових компаній – 42% (усього 363 звернення з 854), кредитних спілок – 96% (389 звернень з 396).

Основними проблемними питаннями, пов'язаними з роботою небанківських установ, були:

- нерозуміння клієнтами правомірності онлайн-договорів;

- неповернення коштів вкладникам кредитних спілок;

- несправедливі умови договорів;

- жорсткі методи стягнення простроченої заборгованості.

Крім того, Національний банк упродовж третього кварталу отримав 2 427 дзвінків до контакт-центру щодо небанківських фінустанов. Переважна кількість дзвінків стосувалася роз’яснень щодо особливості роботи цих учасників ринку.

Скарги на банки

У третьому кварталі НБУ отримав 1 336 письмових звернень щодо роботи банків. Третина письмових звернень щодо банків стосувалася випадків порушення прав споживачів. 

Найчастіше споживачі зверталися щодо роботи двох банків, оскільки вони мають найбільшу клієнтську базу та активно працюють з населенням. Третина письмових звернень щодо банків (420 із 1 336) мали ознаки порушення прав споживачів. Решта звернень – це роз’яснення для громадян щодо роботи банків. Серед основних проблемних питань, пов’язаних із роботою банків:

- невиконання рішень суду на користь клієнтів;

- низька якість обслуговування у відділеннях;

- шахрайство з картками;

- автоматичне списання надходжень на рахунок для погашення боргу.

Крім того, упродовж третього кварталу НБУ отримав 2 130 дзвінків до контакт-центру стосовно роботи банків.

Динаміка у порівнянні з попереднім кварталом

У третьому кварталі кількість письмових звернень до НБУ (стосовно банків та небанківських фінустанов) зросла з 2320 до 5895 (у 2,5 рази), а кількість дзвінків до контакт-центру – з 6104 до 10395 (в 1,7 рази).

Загальна кількість звернень у третьому кварталі збільшилася з 8424 до 16 290 (у 1,9 рази).

Як зазначалося, причиною такого росту є розширення повноважень Національного банку з 1 липня 2020 року (з цієї дати НБУ почав регулювати також небанківський фінсектор).

Нагадування ЛІГА.Money

Не ризикуйте своїм фінансовим добробутом. Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредиту з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат. 

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі