Мікрокредити фінкомпаній. Зеленський підписав закон про розкриття реальних ставок

07.10.2020, 11:13
Мікрокредити фінкомпаній. Зеленський підписав закон про розкриття реальних ставок - Фото
Фото: pixabay.com

Фінансові компанії повинні будуть розкривати повну вартість мікрокредитів

Президент Володимир Зеленський 6 жовтня підписав закон, який зобов’язує фінансові компанії розкривати повну вартість мікрокредитів, сума яких менше мінімальної заробітної плати (зараз – 5 тис. грн), а термін – до одного місяця. Про це повідомляється на сайті Національного банку.

Цей закон (законопроект №1109) Верховна Рада ухвалила в цілому 15 вересня.

Документ установлює максимальну планку санкцій, які фінансова компанія може нарахувати клієнту у випадку прострочення виплат за кредитом (це подвійний розмір тіла кредиту).

Документ набуде чинності через три місяці з дня його опублікування.

Які кредити переважно залучають українці

У 2019 році середня сума кредиту фізичної особи становила 3 711 грн. Через те, що вимоги до розкриття інформації не поширювалися на так звані мікрокредити, громадяни мали чимало проблем.

Серед основних – нерозуміння повної вартості кредиту та санкцій у випадку прострочення, які могли потроїти борг чи навіть збільшити його у десятки разів.

Що тепер зміниться

Після того, як закон набуде чинності, фінансові компанії будуть зобов’язані вказувати реальну річну процентну ставку за мікрокредитами, яка включає всі без винятку витрати клієнта.

У рекламі кредитів тепер заборонятимуть зазначати процентні ставки на рівні 0% чи 0,01%, які можуть діяти лише впродовж короткого пільгового періоду. Адже це призводить до неправильного розуміння вартості кредиту споживачем та може поставити позичальника в скрутне фінансове становище.

Договір мікрокредиту повинен буде містити повну інформацію про позику, а саме:

- повну відсоткову ставку;

- наявність додаткових та супутніх послуг;

- орієнтовну загальну вартість кредиту;

- графік платежів;

- інформацію про санкції у випадку прострочення.

Також фінансовій компанії заборонено змінювати умови договору в односторонньому порядку.

У той же час фінансові компанії не будуть зобов’язані надавати клієнтам паспорт кредиту перед підписанням договору, якщо йдеться про позику на суму, яка не перевищує мінімальну зарплату (5 тис. грн). Таке зобов’язання є лише для кредитів понад мінімальну зарплату.

Однак НБУ планує встановити вимогу до фінансових компаній розміщувати істотні характеристики кредитних продуктів (зокрема й мікрокредитів) на своїх сайтах. Тим самим можна буде забезпечити своєчасне надання повної, точної та достовірної інформації про фінансові послуги.

Якими можуть бути штрафи та санкції за несвоєчасне погашення

Штрафи та санкції у випадку прострочення не перевищуватимуть подвійної суми кредиту.

Саме штрафи у випадку прострочення раніше подвоювали-потроювали чи навіть збільшували борг удесятеро.

Система сплати штрафів нерідко прописувалася занадто складно, тому позичальник не міг зрозуміти їхнього обсягу.

Після того, як закон набуде чинності, з’явиться максимальна планка штрафів та пені – подвійна сума кредиту. Таке обмеження не може збільшуватися за домовленістю сторін (навіть, якщо така умова передбачена в договорі).

Що ще передбачає закон

Закон також передбачає, що у випадку протермінування ставка за мікрокредитом не може змінюватися в гіршу для клієнта сторону. До набрання чинності цим законом Національний банк має привести у відповідність з цим документом свої нормативно-правові акти.

Нагадування ЛІГА.Money

Не ризикуйте власним фінансовим благополуччям. Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредиту з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі