Миттєві платежі та розрахунки за QR-кодом. У Нацбанку розповіли про плани у сфері фінтех

28.05.2021, 15:30
Миттєві платежі та розрахунки за QR-кодом. У Нацбанку розповіли про плани у сфері фінтех - Фото
Фото: depositphotos.com

Системи миттєвих платежів дозволяють поєднувати високу швидкість розрахунків і низьку вартість обробки платежу

В рамках затвердженої Стратегії розвитку фінтеху в Україні до 2025 року Національний банк вивчає питання запуску системи миттєвих платежів, а також безконтактних платежів з використанням QR-кодів. Про це йдеться у повідомленні НБУ.

Миттєві платежі

Миттєві платежі – це  електронні роздрібні платежі з рахунку на рахунок, які обробляються в режимі реального часу 24 години на добу, 365 днів на рік, та в яких кошти миттєво доступні для використання одержувачу.

Системи миттєвих платежів дозволяють поєднувати високу швидкість розрахунків і потенційно низьку вартість обробки платежу.

Понад 60 країн світу вже розробили власні системи миттєвих платежів. Національний банк вивчає досвід та кращі практики впровадження таких систем у світі.

Як вважають у Нацбанку, ефективна система миттєвих платежів має містити зручні канали ініціювання платежу, вторинні ідентифікатори рахунків та способи передачі реквізитів. Система має виконувати найбільш затребувані типи роздрібних платежів та покривати максимальну кількість рахунків.

Зараз в Україні 43% від загальної суми безготівкових операцій з використанням платіжних карток – це перекази з картки на картку. У Нацбанку вважають це свідченням того, що українські громадяни вже готові до запровадження нової системи миттєвих платежів.

Крім того, НБУ планує розвивати зручні та безпечні механізми безготівкових розрахунків, наприклад, безконтактні платежі з використанням QR-кодів.

У лютому Нацбанк затвердив нову версію формату QR-коду та запровадив код старту платіжного застосунку. Тому зараз будь-який банк зможе інтегрувати нову опцію до власного мобільного застосунку.

І вже три банки підтримують платежі з QR-кодами нового зразка.

Віддалена ідентифікація клієнтів

Також НБУ продовжує розвивати інструменти віддаленої ідентифікації і верифікації клієнтів фінустанов та планує удосконалити відповідні інструменти.

Наприклад, Нацбанк обговорює з учасниками ринку можливість розширення функціоналу державної системи віддаленої ідентифікації фізичних осіб – системи BankID.

Йдеться про можливість передавання різного обсягу ідентифікаційних даних через систему, залежно від потреб надавачів послуг.

Проєкт Е-гривня

Е-гривня – це можлива у перспективі цифрова валюта НБУ на основі технології блокчейн. Пілотний проєкт Е-гривня Нацбанк тестував у 2018-2019 роках.

В НБУ підтверджують, що цей проєкт залишається актуальним, однак він вимагає проведення додаткового аналізу до початку випуску такої цифрової валюти. Зокрема, йдеться про вивчення впливу Е-гривні на монетарну політику та фінансову стабільність.

"Зараз НБУ зосереджений на пошуку ефективного способу використання Е-гривні. Цього року команда НБУ провела анкетування експертів ринку і попросила їх відповісти на низку питань, що стосуються шести можливих способів використання для Е-гривні, щоб визначити потенційний попит", – пояснили у Нацбанку.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі