Ажіотаж та рекордні ціни. Скільки українці витратили на маски за період карантину

23.07.2020, 17:02
Ажіотаж та рекордні ціни. Скільки українці витратили на маски за період карантину - Фото
Ілюстративне фото: pixabay.com

За період карантину в Україні купили 29,6 млн медичних масок

За перше півріччя 2020 року державні замовники купили 29,6 млн медичних масок на суму 271 млн грн. Про це повідомляється на сайті dozorro.org (це проект громадської організації Transparency International Ukraine, покликаний забезпечити рівні правила гри у сфері державних закупівель).

Як змінювався попит на медичні маски

У січні - лютому замовники купували медичні маски в основному за конкурентними процедурами (допорогові закупівлі, відкриті торги). Більшість з таких процедур були успішними та завершувалися підписанням договору.

Але вже на початку березня у 55% тендерів не брав участі жоден учасник, тому вони були безрезультатними. У перші дні березня постачальники відмовлялися продавати медичні маски за ціною 2-3 грн за штуку, а в середині березня - навіть по 7-12 грн. Це свідчило про дефіцит товару на ринку.

У квітні - червні більше 90% тендерів за медичними маскам проводилося за спрощеною процедурою. У той же час у травні - червні деякі замовники купували медичні маски через конкурентні процедури, більшість з яких були успішними. Тобто, відбувалося поступове насичення ринку масками.

Ціни з січня по червень

Якщо в січні замовники купували медичну маску  в середньому по 0,68-1,5 грн за штуку, в лютому - по 0,7-3,2 грн, то в березні стався раптовий стрибок цін. Постачальники продавали медичні маски за цінами в діапазоні 10-25 грн за штуку.

Найбільше масок придбали у квітні (понад 10 млн штук на 134 млн грн). У цьому ж місяці спостерігалися і найвищі ціни на маски - 27 грн за штуку.

У травні ціни на маски почали поступово знижуватися до 3,0-11,8 грн. У травні-червні маски перестали бути дефіцитом. У цей період можна було придбати велику кількість масок за ціною навіть 2,8 грн за штуку.

При цьому щомісячно з'являлися замовники, які готові були платити за маски значно вищу ціну, ніж середня ринкова.

Натисніть, щоб збільшити

Таблиця: dozorro.org

Таблиця: dozorro.org

Де купували найбільше масок

З 240 опорних лікарень, які приймають пацієнтів з COVID-19, найбільше масок купили медустанови Херсонської (166 тис.), Миколаївської (165 тис.), Сумської (111 тис.) областей.

Лікарні Кіровоградської, Луганської, Чернігівської та Черкаської областей взагалі не закуповували медичні маски через Prozorro. Це може свідчити про те, що їх в достатній мірі забезпечували іншими способами (гуманітарна допомога, резерви, допомога бізнесу).

  • У травні стало відомо про те, що українські банки направили на боротьбу з коронавірусом 56,5 млн грн.
  • Також у травні Фонд соцстрахування повідомив, що медикам, які перебували в ізоляції, компенсують весь утрачений заробіток.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі