Позбавлення права на спадщину. В яких випадках це може статися: роз'яснення

12.11.2020, 11:36
Позбавлення права на спадщину. В яких випадках це може статися: роз
Фото: depositphotos.com

Законодавство передбачає можливість визнання потенційних спадкоємців негідними у випадку їх недоброчесної поведінки

У деяких випадках спадкоємці можуть визнаватися негідними та позбавлятися права на отримання спадщини. Про це йдеться у роз'ясненні Міністерства юстиції.

"Для набуття статусу спадкоємця недостатньо зарахування людини до спадкоємців певної черги чи факту наявності заповіту на її користь. Законодавством передбачена можливість визнання потенційних спадкоємців негідними у випадку їх недоброчесної поведінки відносно спадкодавця і позбавлення їх права на отримання у спадщину будь-якого майна або грошових коштів", – зазначається у повідомленні.

Підстави для визнання спадкоємця негідним

Спадкоємець може визнаватися негідним у судовому порядку та може бути позбавлений спадщини у наступних випадках:

- якщо він умисно позбавив життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинив замах на життя спадкоємців. Це не стосується осіб, які вчинили такий замах, але спадкодавець, знаючи про це, все ж призначив особу, що вчинила замах, своїм спадкоємцем за заповітом;

- якщо спадкоємець умисно перешкоджав спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяв виникненню права на спадкування у тих чи інших осіб або сприяв збільшенню частки у спадщині.

Також не мають права на спадкування батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на момент відкриття спадщини.

Не мають права на спадкування і батьки (усиновлювачі) чи повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця (якщо ця обставина встановлена судом).

Не мають права на спадкування одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду.

Крім того, особа може усуватися у судовому порядку від права на спадкування, якщо виявиться, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був безпорадним. 

Усунення від права на спадкування спадкоємців за законом та заповітом можливе виключно за рішенням суду.

Що відбувається з часткою спадкоємця, який визнаний негідним

У разі визнання одного із спадкоємців негідним, його частка пропорційно ділиться між іншими спадкоємцями.

Хто може бути спадкоємцем за заповітом і за законом

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Крім того, спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі