Кредити під 1700%. НБУ закликав українців бути обережними

13.08.2020, 14:05
Кредити під 1700%. НБУ закликав українців бути обережними - Фото
Фото: iStock/Global Images Ukraine

Фінкомпанії, що обіцяють кредити "під 0%", іноді насправді видають їх під 1700%

Українцям слід бути уважними при залученні коштів, оскільки рекламовані фінкомпаніями кредити "під 0%" можуть насправді виявитися позиками під 1700% річних. Про це повідомив Національний банк.

Регулятор попереджає, що реклама, в якій громадянам обіцяють "кредити без паспорта та довідки про доходи", "кредити під 0% за 10 хвилин", "позики клієнтам з поганою кредитною історією" повинні насторожувати потенційних позичальників, оскільки борг може зрости в рази.

На що потрібно звертати увагу

НБУ наводить три важливих пункти, на які українцям обов'язково слід звертати увагу перед залученням кредиту.

Перший — ставка 0% може діяти лише протягом короткого пільгового періоду.

Особливість мікрокредитів у тому, що ставка 0% або 0,01% може діяти протягом пільгового періоду. Наприклад, 5 або 10 днів. Потім діять звичайні тарифи. "А тут можуть ховатися 100%, 700% і навіть 1700% річних", – повідомляє регулятор.

Річну відсоткову ставку фінкомпанії іноді вказують непримітним позначенням APR (Annual Percentage Rate, річна ставка). На це позначення клієнти можуть навіть не звернути увагу.

Другий пункт. Небанківські фінустанови вказують ставку по кредиту 1-2%. Але це може бути ставка за один день.

Рекламуючи кредити, мікрофінансові компанії часто вказують відсотки за один день користування кредитом. Умовні 1-2% дійсно виглядають привабливо. Однак в місяць це вже 30-60%, а за рік – 365-730%.

Третій пункт. Необхідно відразу чітко розібратися з графіком погашення кредиту та штрафами в разі прострочення платежу. Саме штрафи за прострочення можуть збільшити борг клієнта в рази.

Деякі мікрофінансові компанії в разі прострочення автоматично збільшують ставку по кредиту. До того ж додається ще й штраф (наприклад, 2% від простроченого платежу в перший день прострочення і ще плюс 2% кожен наступний день) та пеня (наприклад, 1,5% від суми кредиту за кожен день прострочення).

Що Нацбанк робить для захисту споживачів фінпослуг

Національний банк виступає за ухвалення Верховною Радою законопроекту №1109, який поширює вимоги до розкриття повної процентної ставки по кредиту на всі кредити, у тому числі в розмірі менше однієї мінімальної зарплати та на термін менше одного місяця.

Цей законопроект зараз готується до другого читання в парламенті. Документ також встановлює максимальний розмір штрафів, які фінансова компанія має право нарахувати клієнту. У разі прийняття проекту закону громадяни будуть захищені від штрафів та пені, суми яких в рази і навіть в десятки разів можуть перевищувати суму кредиту.

Також НБУ планує встановити вимоги до розкриття небанківськими фінкомпаніями інформації про послуги, в тому числі в рекламі. Вони будуть зобов'язані повідомляти реальні процентні ставки та інформувати клієнтів про наслідки порушення договору.

Як розрахувати повну ставку по мікрокредиту

НБУ наводить такий приклад. Якщо позичальник взяв кредит на суму 5 000 грн на 30 днів і протягом пільгового періоду (5 днів) діє ставка 0,01% в день, то всі інші дні місяця діятиме звичайна ставка (2% в день).

Позичальнику необхідно буде повернути тіло кредиту (5 000 грн). Що стосується відсотків, то у випадку, якщо не було прострочень і фінкомпанія не застосовувала жодних санкцій, то за перші п'ять днів доведеться сплатити лише 2,5 грн. А за решту днів місяця відсотки складуть 2 500 грн. Таким чином, загальна виплата по кредиту складе близько 7 500 грн. Одні лише відсотки (2,5 грн + 2 500 грн) перевищать половину суми взятого кредиту.

  • У серпні НБУ дав поради українцям, як правильно користуватися кредитним лімітом.

  • Також у серпні НБУ розповів про кількість скарг українців на банки.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі