Кредитів, за якими громадяни не платять, вже понад третина – НБУ

13.05.2020, 15:05
Кредитів, за якими громадяни не платять, вже понад третина – НБУ - Фото
Фото: iStock/Global Images Ukraine

Наразі банки не мають права штрафувати за прострочення виплат за кредитом, але після карантину борги треба буде повернути

Позичальники-фізособи, у тому числі підприємці (ФОПи), наразі не обслуговують 35,3% роздрібного кредитного портфелю банків. Про це свідчить огляд банківського сектору Національного банку України за травень 2020 року.

частка проблемних кредитів

У фізосіб частка кредитів, які не працюють, зросла за квартал на 1,2 відсоткового пункту. Це зростання сталося вперше з початку 2018 року внаслідок девальвації, пояснюють у НБУ. З початку року до кінця березня національна валюта девальвувала з 23,68 до 28,18 грн за долар.

Загалом частка банківських  кредитів, які не працюють, зросла на 0,6 в.п. – до 48,9%, зокрема у державних банках – на 2,4 в.п.

Обсяги кредитів у гривні фізособам у першому кварталі поточного року зросли на 3,2%, найактивніше – у приватних банках (на 9,4%).

Вартість гривневих кредитів для фізосіб коливалася в межах 34% річних. У Нацбанку очікують зниження вартості кредитів, адже інфляція доволі низька, а облікова ставка послідовно знижується протягом року.

  • Парламент заборонив штрафувати боржників з 1 березня по 30 квітня, а підвищувати процентну ставку за кредитами – до 31 травня. Верховна Рада 13 травня продовжила період без штрафів і пені за прострочення виплат за споживчими кредитами.
  • Близько 30 банків запропонували позичальникам "кредитні канікули" – перенести частину щомісячних виплат на період після карантину.
  • Українці з доходом вище середнього беруть гроші в кредит переважно для того, щоб дожити кілька днів до зарплатні, або для покупки техніки чи інших товарів.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі