НБУ вводить нові вимоги до кредитних та депозитних договорів. Що зміниться

23.09.2020, 15:30
НБУ вводить нові вимоги до кредитних та депозитних договорів. Що зміниться - Фото
Фото: depositphotos.com

Нацбанк заборонить банкам вносити певні вимоги до текстів кредитних та депозитних договорів

Національний банк має намір встановити перелік недобросовісних умов, які банкам заборонятимуть включати в кредитні та депозитні договори. Про це повідомила прес-служба НБУ.

Що не можна включати в договори

Регулятор планує заборонити в кредитних і депозитних договорах наступні норми:

- про обмеження можливостей клієнта подати скаргу на виконання умов договору банком;

- про надання банку можливості змінювати умови послуги та тарифи без попереднього повідомлення клієнта погодженими каналами комунікацій;

- про надання банку права вимагати від клієнта оплату за ще не надані послуги;

- про надання банку права вимагати від боржника достроково повернути кредит без обов'язкового попередження клієнта про таку вимогу.

Норми міститимуться в Положенні про додаткові вимоги до договорів про надання фінансових послуг. Проєкт цього документа після громадського обговорення схвалить регулятор. Попередньо це станеться до кінця нинішнього року.

Що ще передбачатиме документ

У Нацбанку відзначають, що після затвердження даного положення банківські договори стануть чіткішими та більш зрозумілими для українців.

Йдеться про такі договори:

- про відкриття та обслуговування банківського рахунку;

- про видачу споживчого кредиту;

- про прийом банківського вкладу (депозиту).

Клієнти банків часто скаржаться в НБУ на те, що під час підписання кредитних договорів вони не завжди розуміють, якою буде реальна річна відсоткова ставка, повний перелік витрат, а також не усвідомлюють можливих наслідків у разі прострочення платежу.

"Деякі договори складно прочитати через дрібний шрифт, інші – можуть обмежувати клієнта в правах. Так не повинно бути", – підкреслюють в НБУ.

Ілюстрація: прес-служба НБУ

Ілюстрація: прес-служба НБУ

Що регулятор рекомендує українцям

У Нацбанку радять українцям перед підписанням договору з банком переконатися, що в документі міститься повний опис послуги про надання кредиту або відкриття депозиту.

Має бути чітко вказана вартість послуги та витрати по ній, прописані санкції та штрафи, а також інші можливі види відповідальності у разі неналежного виконання умов договору. Також в договорі слід вказувати терміни та порядок отримання доходу за послугою (якщо це депозитний договір).

Договір не може обмежувати права споживача фінансових послуг. Серед прикладів такого обмеження –  можливість клієнта звертатися виключно до Третейського суду або права банку змінювати умови надання послуг без повідомлення клієнта.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі