Як не бути обманутим. Що треба знати при вкладенні коштів у кредитні спілки

30.09.2020, 11:10
Як не бути обманутим. Що треба знати при вкладенні коштів у кредитні спілки - Фото
Фото: depositphotos.com

За третій квартал в НБУ надійшло майже 400 скарг громадян на кредитні спілки

За період з 1 липня нинішнього року, коли Національний банк став регулятором небанківських фінустанов, він отримав 382 звернення громадян щодо роботи кредитних спілок. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Нацбанку.

"Ці звернення свідчать, що громадяни не завжди добре обізнані щодо своїх прав як учасників кредитної спілки та ризиків, пов'язані з цим", – наголошується у повідомленні.

Тому регулятор підготував роз'яснення для громадян, на які слід звертати увагу перед тим, як стати вкладником кредитної спілки.

Чи має кредитна спілка ліцензію

Перед оформленням вкладу потрібно перевірити, чи має кредитна спілка діючу ліцензію.

"Адже фінансові послуги (тобто операції з чужими грошима) можуть надаватися лише на підставі ліцензії. Це вимога закону "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", – повідомляють у Нацбанку.

У деяких випадках кредитна спілка повинна мати навіть дві ліцензії.

Кредитні спілки можуть залучати кошти двома способами – через депозитні договори та через обов'язкові (або добровільні) пайові внески.

Якщо спілка залучає кошти через пайові внески, то їй достатньо мати одну ліцензію – на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту.

Якщо ж спілка залучає кошти через депозитні договори, то їй необхідно мати дві ліцензії – на залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їх повернення та на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту.

Перевірити наявність ліцензій у кредитних спілок можна у спеціальному державному реєстрі, де міститься інформація стосовно всіх фінустанов (https://kis.bank.gov.ua/).

У кредитних спілок немає системи гарантування вкладів

Важливо звертати увагу і на те, що кредитні спілки не є учасниками системи гарантування вкладів.

Ці фінустанови (на відміну від банків) не є учасниками Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Тобто держава не гарантує повернення коштів вкладникам у разі банкрутства товариства. Вкладники повинні розуміти ці ризики, ухвалюючи рішення.

Плани НБУ щодо регулювання роботи кредитних спілок

Кредитні спілки відносяться до числа фінустанов з високими ризиками.

Нацбанк вважає своїм завданням встановлення таких вимог в даній сфері, які унеможливили б виникнення проблем з платоспроможністю учасників ринку.

З цією метою в НБУ підготували відповідні пропозиції до проєкту закону "Про кредитні спілки".

Серед пропозицій Національного банку – створення ринкового механізму підтримки платоспроможності кредитних спілок (це може бути стабілізаційний фонд на базі об'єднань кредитних спілок).

Що робити, якщо кредитна спілка порушує права вкладника

Якщо клієнт (вкладник) кредитної спілки вважає, що ця фінустанова порушила його права, він може звернутися до Національного банку з проханням надати консультацію або роз'яснення щодо правомірності дій кредитної спілки.

Звернутися за такою консультацією (або зі скаргою) можна за телефоном 0 800 505 240 або електронною поштою: [email protected]

  • У травні в Нацбанку назвали умови участі лайфових страхових компаній та кредитних спілок у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб.

  • Також в серпні у Нацбанку розповіли про плюси та мінуси кредитних спілок.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі