Як правильно користуватися кредитним лімітом. НБУ дав поради українцям

07.08.2020, 10:31
Як правильно користуватися кредитним лімітом. НБУ дав поради українцям - Фото
Фото: depositphotos.com

Нацбанк порадив українцям, як уникнути помилок при користуванні картковим кредитним лімітом

Багато українців, отримуючи у банку звичайну платіжну картку та картку з кредитним лімітом, пізніше дізнаються про виникнення значного боргу через те, що не вміють правильно користуватися таким лімітом. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Національного банку.

"Уявіть ситуацію: ви підписали з банком анкету-заяву і отримали дві платіжні картки звичайну платіжну та кредитну з лімітом 5 000 грн. З часом ви перестали користуватися карткою, проте не стали її закривати. Через кілька років отримали запрошення в суд і дізналися, що кредитний ліміт у розмірі 5 000 грн переріс в борг 20 000 грн. Це зовсім не уявна ситуація. В НБУ надходять такі звернення споживачів фінпослуг", наголошується у повідомленні.

Причини виникнення такої ситуації

Найчастіше причина в тому, що клієнт, підписуючи анкету-заяву, поставив відмітку про те, що ознайомився з умовами та правилами обслуговування і готовий роздрукувати свій екземпляр з сайту банку.

Однак така анкета (або інший підписаний документ) фактично може бути кредитним договором з банком.

"Підписуючи ці документи, ви можете взяти на себе зобов'язання. Навіть якщо не повністю зрозуміли умови користування кредитним лімітом", підкреслює НБУ.

Як уникнути такої ситуації? Поради НБУ

У Нацбанку дали кілька рекомендацій, як уникнути подібних ситуацій.

Правило перше. Необхідно звертати увагу на вартість користування кредитним лімітом. Ця інформація має бути вказана в правилах та умовах, розміщених на сайті. Також основні умови мають бути вказані в самій анкеті-заяві та договорі приєднання. В іншому випадку банк порушує права клієнта.

Правило друге. Необхідно звертати увагу на те, що банк за умовами договору може отримати право самовільно змінювати комісії, тарифи і розмір кредитного ліміту. Про подібні зміни фінустанова має попереджати позичальника на сайті як мінімум за 30 днів.

Правило третє. Необхідно завжди просити в банку паспорт кредиту. У цьому документі має бути зазначена вартість та основні умови кредиту. Банк зобов'язаний видавати паспорт по будь-якому кредиту обсягом більше мінімальної зарплати.

Як Нацбанк реагує на випадки виникнення спірних ситуацій

Національний банк затвердив вимоги до розкриття банками повної інформації про послуги та їх вартість в рекламі і на сайтах. Таких вимог банки будуть зобов'язані дотримуватися з вересня нинішнього року.

Також регулятор планує затвердити вимоги до кредитних договорів. Це буде зроблено для того, щоб клієнти краще розуміли умови отримання банківських послуг, свої права та обов'язки, а також відповідальність за їх порушення.

  • У липні НБУ закликав українців бути обережними з кредитами "під 0%".
  • Також у липні стало відомо про те, що через вплив карантину активізували розвиток мобільних додатків.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі