Кому з працюючих не виплатять лікарняні: роз'яснення Фонду соцстрахування

05.03.2021, 17:40
Кому з працюючих не виплатять лікарняні: роз
Фото: depositphotos.com

Допомога з тимчасової втрати працездатності не виплачується особам, відстороненим від виконання посадових обов’язків

Особам, відстороненим від виконання посадових обов’язків на час дисциплінарного провадження, не виплачується допомога з тимчасової втрати працездатності (виплати за лікарняним листком). Про це йдеться у роз'ясненні Фонду соціального страхування.

Це стосується днів непрацездатності, які збігаються з періодом відсторонення.

Що важливо

Важливо, що таке матеріальне забезпечення не надається у будь-якому разі, тобто незалежно від того, відбулося притягнення особи до відповідальності або ж дисциплінарне провадження було закрите.

Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затверджене наказом Міністерства охорони здоров'я №189 від 9 квітня 2008 року передбачає, що непрацездатність – це стан здоров'я людини (обумовлений захворюванням чи травмою), який унеможливлює виконання роботи визначеного обсягу без шкоди для здоров'я.

"У разі хвороби або травми, яка настала або триває у працівника під час відсторонення від виконання посадових обов'язків, втрата працездатності не настає, оскільки такий працівник не виконує свої посадові обов’язки у зв’язку з відстороненням", – пояснюють у Фонді соцстрахування.

Крім того, незалежно від наслідків відсторонення, відсутній факт втрати такою особою заробітної плати через хворобу або травму, адже за період відсторонення зарплата не виплачується. А допомога з тимчасової непрацездатності покликана компенсувати саме втрату тимчасово непрацездатною особою заробітної плати.

Як зазвичай нараховуються лікарняні

Сума виплат у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності залежить від тривалості страхового стажу та визначається відповідно до середньоденної зарплати працівника.

Середньоденна зарплата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати (на яку нараховано єдиний соціальний внесок), на кількість календарних днів зайнятості в розрахунковому періоді.

Ці виплати здійснюються Фондом соцстрахування, починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності та до моменту одужання або до встановлення інвалідності. Перші п'ять днів фінансуються за рахунок коштів роботодавця.

Залежно від страхового стажу розмір допомоги становить:

- 50% середньої зарплати – для застрахованих осіб, які мають страховий стаж до трьох років;

- 60% середньої зарплати – для осіб, які мають страховий стаж від трьох до п'яти років;

- 70% середньої зарплати – для осіб, які мають страховий стаж від п'яти до восьми років;

- 100% середньої зарплати – для осіб, які мають страховий стаж понад вісім років;

- 100% середньої зарплати – для осіб, які мають пільги відповідно до законодавства.

Скільки Фонд соцстрахування виплатив за лікарняними

За 2020 рік Фонд соцстрахування виплатив застрахованим особам близько 11,7 млрд грн допомоги з тимчасової непрацездатності внаслідок захворювань або травм (у тому числі, у випадках COVID-19 та самоізоляції під медичним наглядом).

Зокрема, на компенсацію втраченого за час ізоляції від COVID-19 заробітку Фонд направив близько 80 млн грн.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі