Що таке система блокчейну і як вона робить транзакції прозорими: роз'яснення Мінфіну

09.11.2020, 14:27
Що таке система блокчейну і як вона робить транзакції прозорими: роз
Фото: depositphotos.com

У Мінфіні вважають, що система блокчейну у перспективі може допомогти у боротьбі з корупцією

Система блокчейну, на якій працюють різні криптовалюти, у тому числі біткоін, у перспективі може забезпечити прозорість транзакцій та допомогти у боротьбі з корупцією. Про це йдеться у повідомленні Міністерства фінансів.

Що таке блокчейн

Це система, яка може використовуватися для зберігання будь-яких даних. Інформація про транзакції – це лише один з варіантів використання даної системи.

Щоб зрозуміти, як працює блокчейн, можна скористатися такою аналогією.

Уявімо, що певна людина веде щоденник та щодня записує у свій зошит абсолютно всі події та зроблені справи.

У п`ятницю ця людина перечитала свої записи і засмутилася, оскільки жодної корисної справи не було зроблено. Тоді автор щоденника вирішує обманути самого себе і змінити один з записів на запис про корисну справу.

"Вписати неправду легко, якщо ти просто записуєш щось у зошит. А ось у блокчейні це неможливо. Тому що, по-перше, кожен блок зашифрований за допомогою хешування, а по-друге, пов'язаний з попереднім", – зазначають у Мінфіні.

Що таке хешування

Хеш – це рядок фіксованої довжини, складений із букв та цифр.

Принцип хешування наступний: не важливо, що ви хешуєте (коротку чи об'ємну інформацію) – хеш завжди буде різним за змістом та однаковим за довжиною.

Будь-який запис у щоденнику – це зміст блоку (тобто вхідні дані).

І якщо ми додамо до першого запису будь-який інший, то хеш стане зовсім іншим. Тобто якщо автор щоденника ризикне замінити у цьому записі хоч одну букву, він змінить фактично весь свій щоденник аж до останнього запису. Обман стане очевидним.

До кожного запису у щоденнику (блоку) додається не тільки хеш попереднього блоку, а й сума хешів всіх попередніх транзакцій (наприклад, це можуть бути операції купівлі-продажу з криптовалютою).

Також мережа генерує випадкове число (НОНС), яке може бути будь-яким. Головне, щоб в результаті вийшов хеш з певними характеристиками (хеш блоку з певною кількістю нулів попереду).

У випадку з криптовалютами саме цей НОНС намагаються обчислювати майнери, а точніше – їх комп'ютери, тому що людина не в змозі провести стільки обчислювальних операцій.

Можливі застосування блокчейну

У системи блокчейну може бути багато застосувань.

Наприклад, можна укласти контракт, вся інформація за яким зберігається у мережі блокчейн. Кожен може її перевірити, але при цьому ніхто не зможе її змінити.

У перспективі блокчейн може замінити нотаріусів, юристів та ріелторів, які стежать, щоб ніхто не шахраював.

За допомогою блокчейну можна навіть провести вибори президента, підсумки яких неможливо сфальсифікувати. А також створювати повністю прозорі системи криптообігу, що зробило би неможливим існування корупції.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі