Як реструктуризувати іпотечний кредит у збанкрутілому банку: поради ФГВФО

01.04.2021, 14:12
Як реструктуризувати іпотечний кредит у збанкрутілому банку: поради ФГВФО - Фото
Фото: depositphotos.com

Реструктуризація є добровільною можливістю для позичальників відновити свої відносини з банком на більш вигідних умовах

У разі визнання того чи іншого банку неплатоспроможним та його переведення під управління Фонду гарантування вкладів фізосіб, позичальники цієї фінустанови можуть реструктуризувати свої іпотечні кредити. Про це йдеться у роз'ясненні ФГВФО.

Що таке реструктуризація кредиту

Реструктуризація – це зміна істотних умов кредитного договору (відсоткової ставки, графіка погашення боргу тощо) задля створення сприятливих умов для виконання зобов’язань боржником.

Реструктуризація є добровільною можливістю для позичальників відновити свої відносини з банком на більш вигідних умовах.

Крім того, це можливість відтермінувати продаж прав вимоги за кредитом позичальника (ФГВФО може продати кредит фізособи у збанкрутілому банку будь-якій фінкомпанії).

У той же час важливо розуміти, що продаж прав вимоги за кредитними договорами, заборгованість за якими було реструктуризовано, здійснюється Фондом в останню чергу.

Також реструктуризація заборгованості сприяє збереженню та відновленню позитивної кредитної історії позичальника, та дозволить йому в подальшому використовувати всі можливості кредитування.

Умови реструктуризації іпотечних кредитів у збанкрутілих банках

23 березня 2018 року набрало чинності Положення про проведення реструктуризації іпотечних кредитів фізосіб перед банками, ліквідація яких здійснюється Фондом гарантування вкладів.

Розроблені Фондом умови реструктуризації є єдиними для позичальників усіх банків, що ліквідуються. Претендувати на реструктуризацію можуть як сумлінні позичальники, які виконували зобов’язання за своїми кредитами, так і ті, хто з різних причин припинив обслуговувати свої борги.

Серед ключових моментів програми – перегляд черговості погашення кредитної заборгованості.

На період реструктуризації встановлюється така черговість погашення кредитної заборгованості:

1. Відсотки за користування кредитними коштами, нараховані відповідно до умов реструктуризації. Вони складатимуть 0,01% річних.

2. Комісійні винагороди, нараховані відповідно до умов реструктуризації (це лише 1 грн).

3. Тіло кредиту (основна заборгованість). 

Вже після цього здійснюватиметься погашення:

- простроченої заборгованості за нарахованими процентами;

- простроченої заборгованості за комісійними винагородами;

- інших платежів, передбачених кредитним договором.

Таким чином, основна частина суми щомісячного платежу зараховуватиметься саме на погашення тіла кредиту (заборгованості за основним боргом).

Умови приєднання до програми реструктуризації

Основною умовою приєднання до цієї програми є сплата не менше 10% від суми кредитної заборгованості на дату звернення боржника з проханням про реструктуризацію.

Важливо розуміти, що перегляд валюти кредиту, зміна забезпечення за договором, списання або прощення частини заборгованості не є предметом реструктуризації. 

Період реструктуризації не може перевищувати строк ліквідації банку. За умов продовження строків ліквідації банку – період реструктуризації кредитної заборгованості може бути також продовжений.

Після завершення періоду реструктуризації відновлюється черговість погашення кредитної заборгованості відповідно до умов кредитного договору, що діяли до проведення реструктуризації.        

Детальну інформацію про можливість та умови реструктуризації можна дізнатися у відділенні збанкрутілого банку або ж за номером 0 800 308 108 ("гаряча лінія" ФГВФО).

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У лютому у Координаційному центрі з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції роз'яснили, які фактори варто враховувати під час вибору іпотечного кредиту.

  • Також у лютому у Міністерстві фінансів повідомили, скільки іпотечних кредитів під 7% річних може бути видано у 2021 році.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі