Як розраховується плата за доставку газу: роз'яснення

08.12.2020, 16:37
Як розраховується плата за доставку газу: роз
Фото: pixabay.com

Плата за доставку газу залежить від користування газорозподільною потужністю

Вартість доставки газу розраховується у новій ринковій моделі в залежності не від обсягів споживання у поточному році, а від користування газорозподільною потужністю. Про це йдеться на Facebook-сторінці порталу для споживачів природного газу 104.ua.

"Кодекс газорозподільних систем прямо вказує, що оператор газорозподільних мереж надає клієнту послугу із забезпечення цілодобового доступу до потужності мереж для можливості споживання ним відповідних об’ємів природного газу. Нова тарифна модель плати за розподіл (доставку) газу повністю відповідає європейській практиці", – зазначається у повідомленні.

За що саме сплачує споживач

Споживач сплачує за замовлену потужність, тому що кожна газорозподільна компанія повинна забезпечити і підтримувати замовлену потужність в системі, незалежно від того, скільки газу споживається.

Адже навіть коли газ не споживається, оператори газорозподільних мереж тримають блакитне паливо в системі під певним тиском, щоб газ був доступним споживачам будь-якої миті.

Саме на фінансування цих робіт і спрямовується плата за доставку газу.

У кодексі газорозподільних систем зазначено, що місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як 1/12 річної замовленої потужності споживача, помножена на тариф, встановлений регулятором (Нацкомісією, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).

Чи впливає на розмір плати обсяг споживання газу у попередньому році

Розмір плати за доставку газу для кожного споживача розраховується індивідуально – з урахуванням обсягів фактичного споживання газу у попередньому газовому році. Якщо у поточному році споживач завдяки заходам з енергозбереження зменшує свій обсяг споживання газу, то наступного року платитиме за доставку меншої кількості одиниць енергоносія до оселі.

"Таким чином, нова тарифна модель плати за доставку газу містить прозорі умови розрахунків і стимули для споживачів економити та встановлювати енергоефективне обладнання", – йдеться у повідомленні.

Тарифи на доставку газу можуть зрости

Як зазначалося, складовою місячної вартості послуги доставки (розподілу) газу є тариф, що встановлюється регулятором (НКРЕКП).

25 листопада регулятор схвалив проєкти постанов про підвищення (у переважній більшості випадків) тарифів для облгазів на доставку газу.

Передбачається, що у 20 компаніях тарифи підвищаться на 12-183% (у середньому – на 80%).

Найменшим (на 12%) підвищення буде у компанії "Київгаз", а найбільшим (+183%) – у компанії "Тернопільміськгаз".

Зниження тарифів планується лише у двох компаніях ("Спектргаз" – на 3% та "НГХП Сірка" – на 15%).

Після обговорення проєктів зі споживачами та представниками громадських організацій, після збору та аналізу пропозицій відбудуться громадські обговорення, і лише тоді регулятор ухвалить остаточне рішення щодо затвердження нових тарифів.

Таке рішення НКРЕКП почне діяти не раніше 1 січня 2021 року.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі