Як перевірити земельну ділянку перед придбанням: інфографіка

16.10.2020, 12:23
Як перевірити земельну ділянку перед придбанням: інфографіка - Фото
Фото: pixabay.com

Перевірка земельної ділянки у державних реєстрах дозволяє встановити її власника, цільове призначення та можливі обмеження у використанні

Перед придбанням земельної ділянки варто перевірити у державних реєстрах інформацію про саму ділянку та її продавця. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Міністерства юстиції.

Що дозволяє встановити перевірка

Перевірка земельної ділянки в державних реєстрах дає можливість встановити її реального власника, категорію земель, цільове призначення ділянки, її площу, майнові права третіх осіб (оренда та інше), а також дозволяє перевірити наявність або відсутність діючих обмежень у використанні земельної ділянки (охоронні зони навколо об’єктів комунікацій, інфраструктури тощо).

Як здійснити перевірку

Щоб перевірити земельну ділянку перед купівлею, необхідно виконати наступні дії:

1. З’ясуйте, чи присвоєно земельній ділянці кадастровий номер, зокрема – на публічній кадастровій карті України (https://map.land.gov.ua/). Пошук потрібно здійснювати за населеним пунктом або координатами земельної ділянки.

Дізнатися цю інформацію можна у власника землі, або ж самостійно. За допомогою Публічної кадастрової карти також можна з’ясувати тип власності земельної ділянки, її цільове призначення та площу.

Без наявності кадастрового номеру зараз неможливо провести жодну юридичну дію щодо земельної ділянки. Якщо ділянка досі не має кадастрового номеру, її власнику варто звернутися до найближчого розробника документації з землеустрою.

2. З’ясуйте інформацію про право власності та речові права на земельну ділянку на порталі Держгеокадастру (https://e.land.gov.ua/auth_select).

Зі сформованої довідки можна дізнатися, зокрема, про:

- нормативну грошову оцінку ділянки;

- зареєстроване обмеження у використанні ділянки;

- суб'єктів права власності на земельну ділянку.

Відомості про власника ділянки є довідковими, вся актуальна інформація міститься у Державному реєстрі прав.

3. Отримайте інформаційну довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (https://bit.ly/3jQWIwV).

Така довідка дозволить з'ясувати:

- хто є власником земельної ділянки;

- коли ділянка була придбана у власність і на яких підставах;

- чи зареєстровані будь-які права на нерухоме майно, крім права власності (право оренди тощо);

- чи є будь-які обтяження стосовно земельної ділянки: арешт, заборона відчуження, іпотека.

У державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наразі відсутня частина інформації про права на земельні ділянки, які виникли до 2013 року. Тож, якщо майнові права на нерухомість набуті до вказаного періоду, а відповідні відомості досі не внесені до цього реєстру – треба подбати про їх "оцифрування". Це дозволить максимально убезпечитись від шахраїв.

4. Перевірте земельну ділянку за кадастровим номером у Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/).

Таким чином можна дізнатися, чи оскаржувалося право власності на земельну ділянку, чи існують межові спори, чи не перебуває ділянка під арештом та чи не передавалася вона в іпотеку.

Нагадування ЛІГА.Money

Щоб обрати кредит (у тому числі на придбання нерухомості), варто скористатися допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Це дасть змогу порівняти реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі