Як правильно закрити ФОП: роз'яснення

21.12.2020, 12:34
Як правильно закрити ФОП: роз
Фото: depositphotos.com

У Міністерстві юстиції розповіли українцям про особливості закриття ФОПів

Щоб правильно припинити діяльність фізичної особи-підприємця (тобто закрити ФОП), необхідно враховувати деякі особливості цього процесу. Про це йдеться у повідомленні Міністерства юстиції.

Як було раніше

До 2017 року для тимчасового припинення ФОП в Україні досить було перейти в так званий "сплячий режим". Єдиний соціальний внесок при декларуванні нульових доходів не нараховувався.

Втім, з 2017 року держава зобов'язала сплачувати ЄСВ усіх фізосіб-підприємців, незалежно від заробітків. Ставка ЄСВ в Україні дорівнює 22% від мінімальної зарплати (з вересня 2020 року ця сума становить 1100 гривень).

Тому наразі незалежно від того, чи здійснює фізична особа-підприємець діяльність, щомісяця нараховуються податки (якщо це особа, яка працює за спрощеною системою оподаткування).

У 2020 році у зв'язку зі складною економічною ситуацією і карантином чимало "сплячих" ФОПів задумалися про припинення своєї діяльності.

Як правильно припинити діяльність ФОП

Щоб закрити ФОП, потрібно подати заяву про припинення підприємницької діяльності до будь-якого держреєстратора, оскільки на державну реєстрацію фізичних осіб-підприємців не розповсюджується принцип територіальності.

Потім потрібно подати ліквідаційну звітність до контролюючих органів за місцем реєстрації (ФОП-загальносистемник – протягом 30 календарних днів з дати припинення. ФОП-спрощенець – 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу).

Звіт з ЄСВ необхідно подати протягом 30 календарних днів з дати припинення.

Далі необхідно сплатити єдиний податок та ЄСВ за повний місяць, в якому подано заяву держреєстратору, та провести остаточні розрахунки.

Потім потрібно отримати виписку про рух коштів на рахунках за останні 3 роки та знятися з обліку в контролюючих органах (контролюючі органи проводять перевірки платників щодо правильності нарахування податків і зборів).

Датою припинення діяльності ФОП вважають дату державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такого ФОП в Єдиному державному реєстрі.

Як закрити ФОП онлайн

Припинити підприємницьку діяльність можна і онлайн, не звертаючись до державних органів особисто. Для цього треба подати онлайн відповідну заяву.

ФОП позбавляється статусу підприємця від дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізосіб-підприємців відповідного запису. Припинення підприємницької діяльності здійснюється незалежно від адреси місця проживання ФОП у межах України.

Для цього потрібно скористатися порталом Дія та здійснити кілька кроків:

- зареєструватися чи авторизуватися у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису;

- заповнити онлайн-форму на отримання послуги. Уся важлива інформація вже зберігається в системі. Треба лише перевірити, чи вона вірна, та підписати заяву за допомогою електронного підпису;

- підписана заява автоматично надсилається до реєстратора, а інформація про закриття – до податкової служби;

- статус заяви можна перевірити у кабінеті громадянина. Повідомлення про закриття ФОП з’явиться у кабінеті та електронній пошті.

Реєстратор вносить інформацію про закриття ФОП до Єдиного державного реєстру та інформує податковий орган, де було зареєстровано фізичну особу-підприємця, що цей ФОП закрито.

Якщо ФОП працював за спрощеною системою оподаткування, його виключать з реєстру платників єдиного податку й реєстру платників ПДВ. З цього моменту ФОП вважається закритим.

Чи можуть вимагати погасити борг після закриття ФОП

Якщо ФОП заборгував до закриття постачальникам, орендодавцю, то навіть після закриття на нього можуть подати до суду як на звичайну фізособу, адже підприємці відповідають за зобов'язаннями своїм майном (ст. 52 Цивільного кодексу).

Якщо у ФОП є наймані працівники, то їх необхідно звільнити за процедурою скорочення за п. 1 ст. 40 КЗпП.

Повідомити про це працівника потрібно у двомісячний термін. Якщо звільнити його необхідно раніше, то це можливо зробити лише за його згодою.

При цьому необхідно видати наказ про звільнення, передати його на підпис працівнику і видати копію наказу на руки (ч. 2 ст. 47 КЗпП). Працівник повинен розписатися на оригінальному примірнику наказу, проставивши дату. У день звільнення потрібно виплатити йому належні суми: це не тільки зарплата, але й компенсація за невикористану відпустку (ст. 116 КЗпП).

Як перевірити, чи закритий ФОП

Перевірити, чи закритий ФОП, можна на сайті Міністерства юстиції (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search). Для цього треба ввести свій десятизначний податковий номер, статус повинен бути "припинено".

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі