Як правильно оформити земельну ділянку та мінімізувати ризики рейдерства

01.06.2021, 11:45
Як правильно оформити земельну ділянку та мінімізувати ризики рейдерства - Фото
Фото: pixabay.com

Власник землі має подбати про присвоєння ділянці кадастрового номеру

З 1 липня набирає чинності закон, яким передбачено запуск обігу землі сільськогосподарського призначення в Україні, але майбутнім власникам земельних ділянок важливо заздалегідь знати про важливі моменти оформлення права власності. Про це йдеться у роз'ясненні Міністерства юстиції.

"До цього (запуску ринку землі) має бути готова не лише держава, а й власники земельних ділянок. Особливо напередодні запуску ринку землі рекомендуємо їм дотримуватись кількох правил", – йдеться у повідомленні.

Що важливо зробити

Перш за все необхідно подбати про присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру. Це є так званий аграрний паспорт для землі і без такого кадастрового номера здійснити жодної юридичної операції з землею буде неможливо.

Також важливо подбати, щоб речові права на земельну ділянку (право оренди або право власності) були обов’язково внесені до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Як протидіяти спробам рейдерства

У більшості людей право власності на землю (до відкриття ринку землі йдеться про ділянки несільськогосподарського призначення) знаходиться лише на паперових носіях. А це – відкритий шлях для шахраїв, які можуть підробити документи та звернутися до нотаріуса з підробленим документом.

Крім того, коли немає відцифрованих даних у реєстрі, нікому невідомо, хто є власником ділянки. Це відомо лише органу, який видавав документ і в архіві якого знаходиться другий примірник цього документа.

Про відцифровку можна подбати як до 1 липня, так і після цієї дати. Для цього варто звернутися до нотаріуса (державного чи приватного), або до державного реєстратора.

Тож варто знайти паперові документи на землю, звернутися до нотаріуса або до державного реєстратора і подбати про внесення даних до реєстру. Паперовий документ буде відсканований, внесений у державний реєстр і знаходитиметься там у кольоровій копії.

Які види земельного рейдерства існують

Існують два види земельного рейдерства:

- так зване реєстраційне рейдерство, коли державним реєстратором здійснена незаконна реєстраційна дія. У цьому випадку постраждалій людині треба звертатись зі скаргою на дії державного реєстратора до Міністерства юстиції, до Офісу протидії рейдерству;

- рейдерство на підставі підробки документів. У цьому випадку варто звертатися до Національної поліції. Це шахрайство, тому має бути відкрита та розслідувана кримінальна справа. Міністерство юстиції не має повноважень реагувати на такі порушення.

Підробка документів зазвичай трапляється тоді, коли громадяни не подбали про оцифровку права власності.

"Тому насправді дуже просто самому себе захистити для того, щоб потім не звертатися ні до Офісу протидії рейдерству, ні до Національної поліції. Дотримання правил майнової гігієни – це внесок кожного українця у захист власності в Україні", – йдеться у повідомленні.

Хто зможе купувати землю з 1 липня

З 1 липня 2021 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть купувати фізичні особи-громадяни України, і лише до 100 га в одні руки.

Переважне право на придбання надаватиметься тим, хто орендує землю з 2010 року. Ціна на земельні ділянки до 2030 року не може бути нижчою нормативної грошової оцінки.

Громадяни інших держав поки не матимуть права купувати сільгоспділянки в Україні (до проведення відповідного референдуму).

Починаючи з січня 2024 року купувати землю сільгосппризначення зможуть і юридичні особи, але не більше 10 000 га.

Банки зможуть отримувати землю у власність лише як заставне майно. У випадку переходу до банку прав власності на земельну ділянку як заставне майно фінустанова повинна буде продати її за два роки.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі