Як споживачі фінпослуг можуть захистити свої права: поради експертів

25.02.2021, 13:55
Як споживачі фінпослуг можуть захистити свої права: поради експертів - Фото
Ілюстрація: Проект USAID "Трансформація фінансового сектору"

Експерти порадили українцям, куди звертатися у разі порушення їх прав фінустановами

ЛІГА Money, Проект USAID "Трансформація фінансового сектору" та Громадське радіо завершили проведення серії радіопередач з фінансової грамотності "Споживчі кредити: безпечно і з користю". Остання, четверта передача вийшла в ефір у середу, 24 лютого.

Менеджерка Юридичної клініки Школи права Українського католицького університету Христина Ковцун та експертка зі страхування, представниця ГО "Інститут Громадянських Свобод" Ніна Гузей розповіли про те, які права мають споживачі фінансових послуг; куди звертатися, якщо фінустанова порушила права споживача, а також що робити, якщо боржник не може платити за кредитом.

"До нашої Юридичної клініки часто звертаються громадяни за правовою допомогою, особливо під час карантину, коли люди просто не можуть платити кредити з різних причин", – зазначила Христина Ковцун.

За її словами, якщо позичальник прострочив погашення заборгованості, то банк чи небанківська фінустанова мають право нараховувати штраф чи пеню. При цьому важливо розуміти, що вони можуть нараховувати щось одне – або штраф, або пеню.

Також варто знати, що у разі, коли позичальник прострочив сплату заборгованості за один місяць, банк чи інша фінустанова не можуть одразу вимагати повного погашення боргу.

"Вони мають надіслати письмову претензію, в якій вказати, що ви прострочили заборгованість і просять погасити її до такого-то числа, а у випадку, якщо не виконаєте це протягом певного періоду, вони будуть вживати інших заходів", – сказала Христина Ковцун.

Також важливо, щоб позичальник не ігнорував звернення банку чи небанківської фінустанови, а намагався врегулювати ситуацію шляхом реструктуризації заборгованості.

За словами Ніни Гузей, типовою помилкою багатьох споживачів фінпослуг під час здійснення будь-якої фінансової операції є неуважне ознайомлення з умовами надання послуги.

"Клієнт не ставить питань, які допомогли б йому в майбутньому на випадок незрозумілої ситуації. Наприклад, клієнт купує поліс, а потім вважає, що його обманули. Насправді він не ознайомився ретельно з умовами страхування, видачі кредиту чи будь-якої іншої фінансової послуги. Такі договори – двосторонні. Клієнт повинен пам’ятати не лише про свої права, але й про свої обов’язки", – підкреслила вона.

Експерти порадили українцям уважно ознайомлюватися з текстами договорів про надання тих чи інших фінансових послуг, щоб не потрапляти у складні ситуації.

Серію радіопередач "Споживчі кредити: безпечно і з користю" можна було слухати щопонеділка та щосереди з 15 по 24 лютого о 19:05 на 99,4 FM у Києві, на інших хвилях Громадського радіо, на сайті: https://hromadske.radio/live, а також у додатку "Громадське радіо" в Google Play та App Store.

Повну версію радіопередачі від 24 лютого можна послухати тут:

Створений за участі Ligamedia та Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору" проєкт ЛІГА.Money працює з 1 жовтня 2020 року та пропонує сервіс порівняння реальної вартості банківських кредитів.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі