Як отримати кредит у 2021 році: поради банкірів

12.02.2021, 18:28
Як отримати кредит у 2021 році: поради банкірів - Фото
Ілюстрація: ЛІГА Money

Банкіри оптимістично оцінюють перспективи споживчого кредитування у 2021 році

ЛІГА.Money спільно з банками-партнерами проєкту провела онлайн-конференцію "Як отримати кредит в банку". В ході заходу представники банків відповіли на численні питання споживачів.

Учасники конференції обговорили особливості кредитування в умовах коронакризи та основні причини зростання рівня закредитованості у частини споживачів фінансових послуг.

Як оцінити свої фінансові можливості перед оформленням кредиту

Банкіри зійшлись на думці, що потенційному позичальнику слід в першу чергу бути чесним із банком щодо рівня щомісячних витрат. Не слід розраховувати, що ви зможете суттєво економити чи сподіватися на те, що ваш дохід зросте найближчим часом. Найкращим є консервативний підхід.

"Щомісячні витрати за кредитом мають не перевищувати половини, а краще третини вашого доходу. Інакше обслуговувати такий кредит буде вкрай важко", – вважає Семен Бабаєв, заступник голови правління Правекс-банку.

"Коли кредитний платіж змушує вас економити на звичних речах – це виснажує з часом, і налаштовує позичальника проти кредитування взагалі. Не слід забувати і про форс-мажор. Як показала коронакриза, доходи населення можуть знижуватися дуже різко, а кредитні платежі мають бути посильними", – наголосила Ольга Байцар, заступниця голови правління Акордбанку.

Часто трапляється, що банк просить клієнта надати додаткові документи про місце роботи, стаж чи дохід сім’ї. Така цікавість банкірів має на меті допомогти позичальнику вірно розрахувати оптимальний рівень кредитного платежу.

"Банки таким чином намагаються зрозуміти та пояснити клієнтові, чи достатнім є рівень його доходів, і якою є ймовірність того, що він зможе обслуговувати кредит протягом кількох років. Тут важливим є те, наприклад, як часто людина змінює роботу, в якій сфері вона працює", – сказав Андрій Прусов, заступник голови правління Форвард Банку.

Чи може колишній клієнт фінкомпанії розраховувати на отримання кредиту в банку

Існує хибна думка, нібито клієнти, що отримували кредит у небанківській фінустанові, не цікаві банкам, і не можуть розраховувати на отримання банківської позики на вигідних умовах. За словами банкірів, це зовсім не так.

"Ми кредитуємо клієнтів фінустанов. Найважливішим є те, яка кредитна історія у позичальника. Якщо він не допускав прострочення платежів та вчасно погасив свій борг, то він цікавий кожній фінустанові", – пояснила Леся Сирота, директорка з продажів роздрібного бізнесу та управління мережею ОТП Банку.

Фінансисти застерегли українців від оманливого почуття безпеки онлайн-кредитів мікрофінансових організацій під 0%.

"Онлайн-кредитування часто є емоційною покупкою. Адже ці фінустанови не вимагають великої кількості документів і рішення про видачу позики приймається дуже швидко. Часто перші кредити є майже безкоштовними, тому позичальники не дуже вагаються, погоджуючись на такий кредит. До нас звертались клієнти, які оформили кілька позик під 0% у різних МФО, а потім просто заплутались, кому і скільки вони винні", – навів приклад Андрій Прусов.

Банкіри радять не переоцінювати власні можливості та уникати високого рівня закредитованості, адже так можна потрапити до кредитної пастки.

Хто є ідеальним позичальником для банку

Учасники ефіру дійшли згоди у тому, що ідеальним є не той позичальник, чий дохід є вищим, а той, хто якісно обслуговує борг.

"Для банку суттєве значення має кредитна історія позичальника, співвідношення його доходів та витрат, сімейний стан, стаж роботи", –заявила Віолетта Дікфідан, керівниця центру маркетингу та прямих продажів споживчого кредитування Укрсиббанку.

Щоб переконатись у власній кредитоспроможності, банкіри радять кожному раз на рік перевіряти свою кредитну історію і уникати проблем з обслуговуванням боргів.

Що робити, якщо ваш дохід змінився і ви не можете платити за кредитом

Найважливіше, не чекайте прострочення за кредитом, а одразу звертайтесь до банку.

"Банки завжди йдуть назустріч клієнту. Адже їм теж не цікаво мати проблемний кредит, тому вони разом з клієнтом шукатимуть спосіб реструктуризації заборгованості клієнта. Якщо ж ви просто не заплатите за кредитом хоча б протягом одного місяця – це вже відобразиться на вашій кредитній історії. Уникайте таких рішень", – застеріг Семен Бабаєв.

Перспективи розвитку споживчого кредитування у 2021 році

Банкіри оптимістично оцінили перспективи економічного зростання у 2021 році. Позитивним сигналом для споживчого ринку є також поступове зростання доходів населення.

"Є відкладений попит на кредити, який буде реалізований з другого кварталу. Протягом 2021 року ринок (кредитування) однозначно буде рости. Ми очікуємо на активізацію іпотеки, у тому числі за рахунок запуску програми "Доступне житло"…Що стосується ринку автокредитування, то ми маємо повернутися до темпів 2019 року", – зазначила Ольга Байцар.

"Ми також поділяємо оптимізм відносно 2021 року. Одним з основних драйверів буде розвиток сегменту кредитних карток. Такі картки користуються попитом. Вони стали ще більш затребуваними у період пандемії, оскільки це дуже гнучкий інструмент. Клієнт може користуватися сервісом, не відвідуючи банк…Тому сегмент кредитних карток пришвидшить розвиток", – сказала Віолетта Дікфідан.

"Сподівання на 2021 рік – однозначно зростання. Можливо не буде значного росту в сегменті кредитування на придбання нових автомобілів, але буде приріст у кредитуванні придбання авто з пробігом. Буде зростати кредитування в сегменті іпотеки. Буде зростати також кредитування придбання товарів та сегмент кредитних карток", – зазначила Леся Сирота.

Створений за участі Ligamedia та Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору" проєкт ЛІГА.Money працює з 1 жовтня 2020 року та пропонує сервіс порівняння реальної вартості банківських кредитів. Вже дев'ять банків пропонують свої кредитні продукти для їх порівняння за повною вартістю у рамках співпраці з проєктом ЛІГА Money.

Партнерами ЛІГА Money є Акордбанк, Банк інвестицій та заощаджень, ОТП Банк, Креді Агріколь Банк, Правекс-банк, ТАСкомбанк, Укрсиббанк, Форвард Банк, банк Львів.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі