Як визначити підробні банкноти: поради НБУ

14.05.2021, 16:29
Як визначити підробні банкноти: поради НБУ - Фото
Фото: depositphotos.com

Справжність банкнот можна перевіряти без спецобладнання на дотик та проти світла

У Національному банку порадили українцям, як можна відрізнити підробні гривневі банкноти від справжніх. Про це йдеться у повідомленні регулятора.

"Наявні на банкнотах гривні елементи захисту дозволяють гарантовано виявляти підроблені грошові знаки під час уважного візуального та тактильного контролю без застосування спеціального обладнання", – зазначають у Нацбанку.

Способи перевірки банкнот

Справжність банкнот можна перевіряти без спецобладнання на дотик та проти світла.

На дотик перевіряється банкнотний папір та рельєфність окремих зображень із лицьового боку (така рельєфність забезпечується спеціальним видом друку).

Проти світла візуально перевіряються:

- наявність водяних знаків (це зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовому боці банкноти, та світлий елемент водяного знака – зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні);

- наявність суміщеного зображення наскрізного елемента (це фрагментарне зображення цифр номіналу, виконане з лицьового та зворотного боків. Воно набуває цілісного вигляду під час розглядання банкноти проти світла);

- наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла під час розглядання банкноти проти світла можна побачити в прямому та перевернутому вигляді зображення цифр номіналу, напису "грн" та зображення тризуба.

Крім того, змінюючи кут нахилу банкноти, можна візуально перевірити:

- зображення, виконані оптично-змінними фарбами, які змінюють колір під час розглядання банкноти під різними кутами зору (на банкнотах середніх та високих номіналів зразка 2003–2007 років і нових банкнотах номіналами 20, 50 грн зразка 2018 та 2019 років відповідно);

- "віконну" (частково введену в товщу паперу) полімерну захисну стрічку відповідного кольору (наприклад, на банкнотах номіналом 200 гривень зразка 2019 року – синього кольору, номіналом 500 гривень зразка 2015 року – темно-сірого). Ця стрічка містить зображення цифр номіналу банкноти та графічний знак гривні (у банкнот номіналом 100-500 грн), а також зображення тризуба (у банкноти 1000 грн – пурпурного кольору). Під час зміни кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки;

- латентне зображення цифр номіналу, видиме під час розглядання банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом (темне на світлому фоні під час розглядання банкноти з довгої сторони, світле та темному фоні – з короткої сторони).

Скільки банкнот і монет знаходиться в обігу

На 1 квітня 2021 року в обігу знаходилося 2,9 млрд банкнот на суму 550,2 млрд грн, а також 13,6 млрд монет на суму 3,6 млрд грн.

Найбільше в обігу банкнот номіналом 200 грн, а монет – номіналом 10 копійок (23,7% та 29,1% від загальної кількості в обігу відповідно).

Найменше у готівковому обігу банкнот номіналом 1000 грн (68,8 млн штук або 2,4% від загальної кількості банкнот в обігу), а монет – номіналом 10 грн (30,4 млн штук або 0,2% від загальної кількості монет в обігу).

На 1 квітня на одного українця припадало 70 банкнот та 153 монети.

В Україні за підсумками 2020 року на 1 млн справжніх банкнот гривні припадало близько 5,5 підроблених (за підсумками 2019 року – близько трьох підроблених банкнот). У 2020 році найчастіше підробляли банкноти номіналом 500 грн зразка 2006 року та 200 грн зразка 2007 року. 

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У жовтні Національний банк повідомив, що паперові банкноти номіналом 1 та 2 гривні зразків 2003-2007 років поки залишатимуться в обігу, але поступово замінюватимуться сріблястими монетами такого ж номіналу.
  • На початку травня в НБУ повідомили, що за перший квартал 2021 року обсяг готівки в обігу зменшився на 0,8% – з 558,5 млрд грн до 553,8 млрд грн.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі