Як оформити довіреність на право розпорядження банківським рахунком: роз'яснення

09.04.2021, 17:21
Як оформити довіреність на право розпорядження банківським рахунком: роз
Ілюстрація: pixabay.com

Довіреність – це письмовий документ, що видається однією особою іншій для представництва перед третіми особами

У випадках, коли вкладнику складно, а то й неможливо самостійно потрапити до банку та здійснити певні операції, пов'язані з поточним або депозитним рахунком, можна оформити відповідну довіреність. Про це йдеться у роз'ясненні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

"Наприклад, така ситуація може скластися через стан здоров’я, часті відрядження або ж якщо клієнту пенсійного віку важко відвідувати банк для отримання пенсії тощо", – зазначають у ФГВФО.

Що таке довіреність

Відповідно до Цивільного кодексу, довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій для представництва перед третіми особами.

Законодавство передбачає право клієнта (вкладника) банку на оформлення довіреності на інших осіб, яке він може реалізувати як у день відкриття рахунку, так і в будь-який інший час.

Відповідно до статті 249 Цивільного кодексу, вкладник, який видав довіреність, має право в будь-який час її скасувати. Щоб уникнути суперечливих ситуацій у разі скасування довіреності, необхідно повідомити про це рішення свого представника та банк.

Як оформити довіреність

Оформити довіреність може тільки власник рахунку з обов’язковою присутністю особи, на ім’я якої оформлюється цей документ, та відповідними документами сторін (паспорт, ідентифікаційний код тощо).

Існують такі способи оформлення довіреності:

- безпосередньо у відділенні банку (якщо банк надає таку послугу). У цьому випадку довіреність засвідчується уповноваженим працівником банку у присутності власника рахунку та довірених осіб і не потребує додаткового засвідчення;

- за межами банку – у нотаріуса або в інших інстанціях, передбачених статтею 245 Цивільного кодексу. Наприклад, довіреність військовослужбовця або іншої особи, яка перебуває на лікуванні у госпіталі чи санаторії, може бути посвідчена начальником цього закладу, його заступником з медичної частини, старшим або черговим лікарем. Довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування. Якщо людина знаходиться за кордоном, вона може звернутися до консульства або дипломатичного представництва України.

Що необхідно вказати в документі

У тексті довіреності необхідно вказати час і місце її оформлення, прізвище, ім'я та по батькові довірителя (вкладника) і його представника, термін дії довіреності, підпис довірителя, а також конкретні юридичні дії щодо управління рахунком, на здійснення яких вона видається.

Наприклад, довіреність може видаватися на:

- відкриття (закриття) рахунку від імені довірителя;

- отримання вкладу після закінчення його терміну (або на отримання відсотків);

- розпорядження коштами на поточному рахунку (у тому числі на отримання готівкових коштів з рахунку);

- отримання інформації про стан рахунку, запитування довідки та виписки у відділеннях банку.

"Зверніть увагу, перш ніж оформлювати довіреність, доцільно з'ясувати всі деталі щодо цього документу у вашому банку", – підкреслюють у ФГВФО.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

  • У лютому фахівці Міністерства юстиції роз'яснили, чому важливо вивчати умови обслуговування в банку перед відкриттям рахунку.

  • У березні у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб роз'яснили, що потрібно знати споживачеві фінпослуг перед відкриттям рахунку в банку.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі