Як можна розірвати договір дарування майна: роз'яснення

01.04.2021, 11:11
Як можна розірвати договір дарування майна: роз
Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net

Дарування – це домовленість двох сторін, за якою одна сторона передає або зобов’язується передати в майбутньому іншій майно у власність

У Міністерстві юстиції роз'яснили українцям, якими є особливості договору дарування майна, а також як можна розірвати його. Про це йдеться у повідомленні відомства.

"Під час дарування значної суми грошей, квартири, будинку, земельної ділянки чи інших цінних презентів громадянам необхідно подумати про правовий аспект домовленостей. Одним зі способів набуття права власності є укладання договору дарування", – йдеться у повідомленні.

Особливості такого договору

Дарування – це домовленість двох сторін, за якою одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Особливість такої угоди полягає в тому, що правочин здійснюється на безоплатній основі (не враховуючи визначеного у законі податку та плати за послуги нотаріуса, який посвідчує документ).

Таким чином, обдаровуваний стає власником цінного майна, не витрачаючи власних коштів.

Як розірвати договір

Нерідко у громадян виникає питання про те, чи можливо попередньому власнику, який подарував майно, повернути його назад.

Цивільний кодекс визначає обставини, за яких договір дарування можна розірвати.

Це можливо у таких випадках:

- якщо обдаровуваний умисно вчинив кримінальне правопорушення проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей;

- якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника (у такому разі спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування);

- якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, який має для дарувальника велику немайнову цінність;

- якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.

Важливо розуміти, що дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування, якщо на момент пред'явлення вимоги дарунок є збереженим. У разі розірвання договору обдаровуваний зобов'язаний повернути дарунок.

Розірвання або зміна нотаріально посвідченого договору дарування здійснюється шляхом укладення окремого договору, який також підписується сторонами та посвідчується нотаріусом або в судовому порядку.

Подарувати чи заповісти майно

У випадку з даруванням особа, яка дарує майно, не може встановлювати будь-які умови чи обмеження щодо подарованого, оскільки договір дарування є безумовним.

Натомість заповіт може бути з умовою, обмеженням, позбавленням права на спадкування. Він також може бути секретним.

Заповіт надає значну свободу вибору для спадкодавця. Він може скласти один або кілька документів, вказати одного або декількох спадкоємців, заповісти все майно чи його частину, а також змінити свою думку і скласти новий.

Договір дарування важко скасувати, якщо немає надзвичайно вагомих обставин.

У Міністерстві юстиції радять не дарувати майно та не укладати договір дарування, якщо ви не впевнені в самій людині, щоб потім не виникало непередбачених обставин.

Поширеною є ситуація, коли родичам дарують житло, а вони просто виселяють дарувальника (колишнього власника), який на старості років залишається без власного житла.

Для людини, яка заповідає майно, це найбезпечніший спосіб, оскільки вона до самої смерті залишається власником свого майна.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі