Як карантин вихідного дня вплинув на економіку та поведінку українців: дослідження

25.11.2020, 16:17
Як карантин вихідного дня вплинув на економіку та поведінку українців: дослідження - Фото
Фото: depositphotos.com

Мобільність громадян та активність користування POS-терміналами знижуються через карантин

Фахівці Центру економічної стратегії проаналізували вплив карантину вихідного дня на економіку та споживчу поведінку українців. Про це йдеться у відповідному дослідженні ЦЕС.

У ході дослідження бралися до уваги такі фактори, як мобільність громадян, ситуація на ринку праці, активність користування терміналами Приватбанку та системою Приват24, а також обсяги споживання електроенергії.

"Ми можемо сповна оцінити, наскільки вплинув карантин вихідного дня (КВД) на економіку та поведінку людей. Нагадаємо, що вихідні 14-15 листопада були першими вихідними, коли запрацювали жорсткіші обмеження…У вихідні тепер не дозволено приймати відвідувачів у закладах громадського харчування, проводити культурні заходи. Зачинені спортзали, торгові центри (крім продуктових точок), заборонено надавати послуги, що не є послугами першої необхідності", – зазначають автори дослідження.

Вплив карантину вихідного дня на мобільність українців

Щоденні високі показники захворюваності на COVID-19 зробили громадян більш обережними. Разом із сезонним зменшенням активності з кінця вересня фіксується зменшення активності пересування на авто та пішки.

Карантин вихідного дня значно вплинув на ці показники – пересування на авто чи пішки у вихідні впало на 20% порівняно з середнім рівнем упродовж вихідних за останні три тижні.

Натисніть, щоб збільшити

Інфографіка: Центр економічної стратегії

Інфографіка: Центр економічної стратегії

Найбільше карантин вихідного дня вплинув на відвідування торгових розважальних центрів. Якщо у вихідні до введення такого карантину відвідування було на 15% менше, ніж до пандемії, то після введення карантину вихідного дня – на 44% менше.

Люди, які працюють у вихідні, теж стали менше виходити на роботу (на 14% рідше у порівнянні з середнім показником за вихідні трьох попередніх тижнів).

Вплив на ринок праці

На ринку праці ситуація поки залишається стабільною.

"Оцінюючи ситуацію з сайтів пошуку роботу, можемо сказати, що ми бачимо незначні коливання в коридорі від -2% до +3% від "докарантинного" показника за наповненням сайтів новими вакансіями, та від -5% до -3% – за резюме. Поки ефекту карантину не видно, так само як і сезонного зменшення активності", – зазначають автори дослідження.

Натисніть, щоб збільшити

Інфографіка: Центр економічної стратегії

Інфографіка: Центр економічної стратегії

Минулого року в цей період просідання було набагато сильнішим – тоді нових вакансій публікували на 20% менше, ніж взимку 2019 року, хоча шукачів роботи було більше.

Споживання електроенергії

Споживання електроенергії зростає. З кінця жовтня воно збільшилося на 4%. Цей показник вийшов на рівень 2019 року ще в кінці вересня і з того часу не опускається.

Натисніть, щоб збільшити

Інфографіка: Центр економічної стратегії

Інфографіка: Центр економічної стратегії

Ці дані вже скориговані на температуру, тому вплив погоди виключений. З часу введення найжорсткіших карантинних обмежень споживання електроенергії виросло на 24%.

Приват24 та POS-термінали

Карантин вихідного дня значно зменшив кількість операцій через POS-термінали. Цей показник залишався стабільним упродовж кількох місяців, проте з початком КВД скоротився відразу на 11%.

"Це добре видно на графіку середньотижневих показників, які захопили вихідні 14-15 листопада", – йдеться у повідомленні.

Натисніть, щоб збільшити

Інфографіка: Центр економічної стратегії

Інфографіка: Центр економічної стратегії

Центр економічної стратегії – це неурядовий дослідницький центр з питань економічної політики, заснований у травні 2015 року. Центр займається дослідженням різних напрямків державної економічної політики.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі