Як уникнути появи боргу перед банком після погашення кредиту: роз'яснення

09.03.2021, 12:06
Як уникнути появи боргу перед банком після погашення кредиту: роз
Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net

Якщо банк порушує права споживача фінпослуг і не дотримується умов кредитного договору, громадянин може звернутися до суду

Нерідко позичальники отримують від банків повідомлення про появу заборгованості вже після повного погашення кредиту. У Координаційному центрі з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції роз'яснили, як діяти у таких ситуаціях.

Чому може виникати така заборгованість

Позичальникам варто враховувати, що банки можуть вдаватися до таких хитрощів:

- продовжувати нарахування заборгованості після погашення кредиту. Йдеться про випадки, коли банківські працівники на словах клієнту кажуть, що він повністю розрахувався за кредитом, але насправді якась мінімальна сума кредитної заборгованості лишається непогашеною, на неї згодом нараховуються відсотки, штрафні санкції, також додаються витрати банку з обслуговування рахунку;

- нараховувати клієнту відсотки та штрафні санкції, що визначені умовами кредитного договору, але з арифметичними чи іншими помилками на користь банку (нарахування відсотків не на тіло кредиту, а на тіло з відсотками тощо);

- нараховувати проценти за користування кредитом і штрафні санкції за час мобілізації боржника, хоча це заборонено законодавством;

- нараховувати заборгованість на підставі судових рішень про стягнення кредитної заборгованості з порушенням строків позовної давності.

Крім того, банки в односторонньому порядку та без повідомлення клієнта іноді змінюють відсотки та інші платежі за договором.

Банки також можуть продати кредитну заборгованість шляхом укладання договору відступлення права вимоги боргу. Клієнт виплачує залишок боргу іншій юридичній особі, а потім дізнається, що рішенням суду угода про відступлення визнана недійсною, і він має сплачувати повторно вже іншій юридичній особі.

Як захистити свої права у таких випадках

Якщо банк чи інша фінустанова порушує законодавство і не дотримується умов кредитного договору, то споживач фінансових послуг може звернутися до суду з позовом чи зустрічним позовом для захисту своїх прав.

Споживачі фінансових послуг можуть обрати такі способи захисту своїх прав:

- подання позову про визнання недійсним кредитного договору;

- позову про визнання виконавчого напису нотаріуса щодо стягнення кредитної заборгованості таким, що не підлягає виконанню;

- позову про зобов’язання вчинити певні дії (наприклад, здійснити перерахунок заборгованості або повернути надмірно сплачені кошти на рахунок споживача);

- про зобов’язання утриматися від певних дій;

- позову про відшкодування моральної шкоди за наявності такої.

Якщо людина дізналася, що їй продовжують нараховувати борги за кредитом, важливо своєчасно звернутися за правовою допомогою.

Потрібно взяти з собою на юридичну консультацію відповідні документи (кредитний договір, банківську виписку по кредиту, отримані ухвали суду і позовні заяви, листи банку тощо).

"Вам підкажуть, як правильно обрати спосіб захисту своїх прав, за потреби допоможуть правильно скласти заяву чи скаргу до банку", – зазначають у Координаційному центрі.

Координаційний центр з надання правової допомоги створений указом президента України у червні 2012 року. Головна задача центру – забезпечення функціонування системи безоплатної правової допомоги, формування та реалізація державної політики у цій сфері.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі