Як позбутися орендної плати на час карантину

08.05.2020, 13:46
Як позбутися орендної плати на час карантину - Фото
Фото: besplatka.ua.

Подати заяву орендодавцю про звільнення від сплати можна вже зараз, каже адвокат

Орендар може претендувати на часткове чи повне звільнення від оплати орендованого нерухомого майна, якщо через карантин мусив зупинити свою діяльність. Відповідні зміни в Цивільному кодексі (ЦК) передбачає закон № 540-IX про додаткові соціальні і економічні гарантії у зв'язку з поширенням коронавірусу.

У Фонді держмайна пояснили, що саме треба зробити, щоб під час карантину не платити за майно, яке не використовується орендарем:

  1. Знайти у постанові Кабміну № 211 підтвердження, що ваш вид діяльності підпадає під заборону на час карантину.
  2. Звернутися із заявою до орендодавця та попросити звільнення від орендної плати на час карантину, спираючись на статтю 762 ЦК.
    • п. 4 дозволяє просити зменшення плати, якщо через обставини, за які людина не відповідає, істотно зменшилася можливість користування майном,
    • п.6 говорить, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого не міг використовувати майно через обставини, за які він не відповідає.
  3. Орендодавець має перевірити, чи справді майно не використовується під час карантину. Фонд рекомендує без повідомлення орендаря пересвідчитися, що протягом робочого часу майно фактично не використовується. Орендодавець фіксує, що всередині об’єкту немає людей, не проводиться ремонт тощо. За результатами складається звіт.
  4. Орендодавець приймає рішення щодо звільнення від орендної плати на час карантину.

Наймачі мають право просити про звільнення від оплати орендованої нерухомості, для цього достатньо нормативної бази, пояснила адвокат і медіатор Марина Захарова.

"Не бачу перешкод для застосування норм ЦК прямо і без всяких інструкцій та порядків/постанов уряду, рішення якого до того ж є підзаконними нормативними актами і норму ЦК не змінять", – сказала кореспонденту ЛІГА.Money Захарова.

Адвокат прогнозує, що відповідні законодавчі норми призведуть до судових спорів між наймачами і орендодавцями. Оскільки надання права наймачу на звільнення від оплати орендованого майна суперечить ст. 1 Протоколу 1 Європейської конвенції з прав людини. Орендодавців таким чином позбавили правомірно очікуваних прибутків без жодних компенсацій.

  • Парламент планує звільнити фізичних осіб-підприємців (ФОП) від ЄСВ за травень.
  • З 2 квітня можна відкрити, закрити ФОП чи внести зміни до його даних на порталі Дія. За перший місяць користувачі відкрили 4007 ФОПів, а закрили 5726, повідомили у Мінцифрі.
Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі