Банкрутство фізособи. У Мін'юсті роз'яснили українцям хід процедури

23.09.2020, 10:30
Банкрутство фізособи. У Мін
Фото: depositphotos.com

Українці, які не здатні віддати свої борги, можуть оголосити банкрутство

У разі нездатності розрахуватися українці можуть реструктуризувати заборгованість або оголосити банкрутство. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Міністерства юстиції.

"Не можете повернути валютний кредит? Заклали квартиру? Намагаєтеся виплатити борг, але тягар тільки зростає? Новий Кодекс України про процедури банкрутства дозволяє фізичній особі відновити фінансову спроможність шляхом реструктуризації або банкрутства", – наголошується у повідомленні.

У яких випадках можна скористатися цією процедурою

Почати процедуру банкрутства фізособа може в таких випадках:

- якщо розмір протермінованого боргу перевищує 30 мінімальних зарплат (5000 х 30 = 150 000 грн);

- протягом двох та більше місяців позичальник погашає менше 50% щомісячних платежів у кожному зі своїх зобов'язань;

- в межах виконавчого провадження ухвалили постанову про відсутність у боржника майна для стягнення;

- боржник більше не може виконувати свої зобов'язання та здійснювати платежі.

Як почати процедуру банкрутства

Процедура банкрутства фізособи розпочинається наступним чином:

- боржник подає відповідну заяву до господарського суду за місцем проживання;

- суд відкриває провадження у справі про неплатоспроможність, призначає арбітражного керуючого та вводить 120-денний мораторій на задоволення вимог кредиторів;

- боржник починає погашати зобов'язання в рамках реструктуризації або за рахунок продажу майна;

- при цьому частина боргу може бути списана.

"Це найпростіший спосіб відновити фінансову спроможність", – відзначають в Мін'юсті.

Інші особливості процедури банкрутства фізособи

Відповідно до статті 115 Кодексу України про процедури банкрутства, провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) фізособи (або фізособи-підприємця) може відкриватися лише за заявою самого боржника.

Господарський суд за клопотанням арбітражного керуючого або за власною ініціативою може ухвалили рішення про тимчасову заборону боржнику без дозволу суду виїжджати за кордон на період провадження у справі про неплатоспроможність.

У разі визнання фізособи банкрутом починається процедура погашення її боргів за рахунок продажу майна. Керуючий реалізацією майна спільно з боржником проводить інвентаризацію майна боржника, визначає його вартість, потім починається продаж.

Не підлягає продажу лише житло, яке є єдиним місцем проживання сім'ї боржника (квартира загальною площею не більше 60 квадратних метрів або житловою площею не більше 13,65 квадратного метра на кожного члена сім'ї боржника або житловий будинок загальною площею не більше 120 квадратних метрів).

Також не підлягають передачі в рахунок погашення боргів грошові кошти, що знаходяться на рахунках боржника в пенсійних фондах та фондах соціального страхування.

Обмеження щодо фізосіб, визнаних банкрутами

Якщо боржника визнали банкрутом, то відносно нього діятимуть такі обмеження:

- протягом п'яти років після визнання банкрутом громадянин зобов'язаний перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки або договорів застави письмово повідомляти про факт своєї неплатоспроможності інші сторони таких договорів;

- фізособа не може вважатися такою, що має бездоганну ділову репутацію протягом трьох років після визнання банкрутом;

- протягом п'яти років після визнання фізособи банкрутом не може порушуватися нове провадження у справі про її неплатоспроможність.

21 жовтня 2019 року в силу вступив Кодекс про банкрутство, що впроваджує в Україні інститут банкрутства фізосіб. У грудні 2019 року українець вперше зміг оголосити себе банкрутом.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі