Як достроково розірвати договір оренди землі: роз'яснення

13.05.2021, 17:43
Як достроково розірвати договір оренди землі: роз
Фото: pixabay.com

Договір оренди землі можна достроково розірвати за згодою сторін, а також за рішенням суду

Законодавство передбачає можливість дострокового розірвання договору оренди землі на вимогу однієї зі сторін. У Координаційному центрі з надання правової допомоги при Міністерстві юстиції роз'яснили, в яких випадках це можна зробити.

Підстави для розірвання договору оренди

Договір оренди землі можна достроково розірвати за згодою сторін, а також за рішенням суду.

Можливість розірвання договору за згодою сторін передбачена частиною 3 статті 31 закону "Про оренду землі". У такому разі кожна сторона має право вимагати від іншої відшкодування збитків.

Дострокове розірвання договору оренди землі за рішенням суду регулюється статтею 32 закону "Про оренду землі" і є можливим у таких випадках:

- сторони не виконують обов'язків, передбачених умовами договору (орендна плата не сплачується або вноситься несвоєчасно чи не в повному обсязі; земля використовується не за цільовим призначенням; земля передається орендарем в суборенду без дозволу орендодавця тощо);

- об'єкт оренди пошкоджений або знищений, що перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки.

Судовий спосіб розірвання договору оренди землі реалізується шляхом подання відповідного позову до суду з аргументацією підстав для визнання договору недійсним.

Розірвання договору оренди в односторонньому порядку

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається (якщо інше не передбачено договором).

Тобто лише у випадках, коли така можливість передбачена умовами договору, можна ініціювати розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку.

Коли стане можливою купівля-продаж землі сільгосппризначення

З 1 липня 2021 року набере чинності закон, який передбачає відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні.

З цієї дати земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть купувати фізичні особи-громадяни України (лише до 100 га в одні руки). Переважне право на придбання надаватиметься тим, хто орендує землю з 2010 року.

Громадяни інших держав поки не матимуть права купувати сільгоспділянки в Україні (до проведення відповідного референдуму).

З січня 2024 року купувати землю сільгосппризначення зможуть і юридичні особи (але не більше 10 000 га).

Банки зможуть отримувати землю у власність лише як заставне майно. У випадку переходу до банку прав власності на земельну ділянку як заставне майно фінустанова повинна буде продати її за два роки.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі