Як діяти, якщо договір з фінустановою порушує права споживача: поради НБУ

29.03.2021, 12:30
Як діяти, якщо договір з фінустановою порушує права споживача: поради НБУ - Фото
Фото: depositphotos.com

Іноді у тому чи іншому договорі з фінустановою споживачі фінпослуг можуть виявити умови, що порушують їх права

Перед підписанням будь-якого договору з фінустановою споживач фінпослуг має детально вивчити цей документ. Про це йдеться у повідомленні Національного банку.

Однак такі застороги не завжди спрацьовують. Нерідко трапляються випадки, коли договір з фінустановою вже підписаний, а потім у ньому виявляються умови, які не тільки виглядають нелогічними, а й можуть порушувати права споживача.

Приклад порушення прав споживача

У Національному банку розповіли про одну з ситуацій, яка ілюструє подібні порушення.

Жінка взяла кредит 5 000 грн на 30 днів під відсоткову ставку 2% від суми щоденно. Після завершення строку кредиту вона його пролонгувала, але згодом вирішила повернути достроково.

Але фінустанова вимагала від неї проценти за весь строк кредиту, попри дострокове повернення. Компанія посилалася на одну з умов договору про те, що у разі дострокового повернення всієї суми позики позичальник повинен сплатити проценти за весь строк позики.

Що передбачає законодавство

У Нацбанку підкреслюють, що такі дії фінкомпанії є неприпустимими. Адже закон "Про споживче кредитування" (пункт 12 статті 16) передбачає, що споживач має право в будь-який час повністю або частково достроково повернути споживчий кредит, зокрема збільшивши суму періодичних платежів.

У випадку дострокового повернення кредиту, позичальник сплачує проценти лише за період фактичного користування коштами (пункт 2 статті 16). Отже, така умова у договорі обмежує права клієнта.

Крім того, оскільки у даному прикладі йдеться про мікропозику (позики строком до одного місяця та розміром до однієї мінімальної зарплати), варто враховувати, що до 8 січня 2021 року вимоги закону "Про споживче кредитування" не поширювалися на мікрокредити. Тож, фінансові компанії вносили подібні недобросовісні умови до договорів зі споживачами.

Проте навіть раніше такі умови мали ознаки порушення прав споживачів, адже Цивільний кодекс (стаття 536 та стаття 1054) чітко вказує, що нарахування процентів здійснюється лише під час користування коштами, а з поверненням позики таке користування коштами припиняється.

Як діяти, якщо умови договору порушують або обмежують права споживача

Перш за все у такому випадку потрібно звернутися з письмовою скаргою до керівництва фінустанови.

Якщо скарга залишилася без уваги – необхідно звертатися до Національного банку.

Нацбанк може застосувати до фінустанови заходи впливу або накласти штрафні санкції. Проте регулятор не має повноважень визнати договір неправомірним або несправедливим та анулювати його. Це може зробити лише суд.

Щоб запобігти порушенням прав споживачів у майбутньому, НБУ планує встановити додаткові вимоги до договорів небанківських фінустанов з клієнтами. Зокрема заборонити включати до них недобросовісні умови надання послуг. Аналогічні вимоги вже ухвалені для банків.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит на особисті цілі в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі