Як часто українці скаржаться на колекторів: дані НБУ

24.09.2020, 16:05
Як часто українці скаржаться на колекторів: дані НБУ - Фото
Фото: depositphotos.com

Омбудсмен Людмила Денісова отримала сотні скарг від українців на дії колекторів

Українці все частіше скаржаться омбудсмену та в Національний банк на дії колекторів, які незаконно здійснюють обробку та поширення персональних даних. Про це повідомила прес-служба Національного банку.

Скільки скарг надійшло до НБУ та омбудсмена

Національний банк з 1 липня 2020 року здійснює нагляд за небанківським фінсектором. За липень-серпень регулятор отримав 2 408 скарг громадян на небанківські фінансові компанії, з них 12% (295 скарг) стосувалися захисту персональних даних.

Також НБУ отримує скарги на роботу банків з персональними даними громадян, але таких випадків менше. За січень-серпень нинішнього року регулятор отримав 4 354 скарги громадян на банки, з них лише 2% (100 скарг) стосувалися захисту персональних даних.

Серед порушень, на які скаржилися українці, – використання персональних даних без дозволу колекторами з метою стягнення проблемного боргу, а фінансовими установами – для інформування про послуги.

До омбудсмена Людмили Денісової у 2019 році надійшло понад 500 скарг громадян щодо захисту персональних даних. За майже дев’ять місяців 2020 року надійшло вже понад 600 таких скарг. Більше 60% скарг, що надійшли, стосуються порушення права на приватність колекторськими компаніями.

Які заходи вживають НБУ та омбудсмен для захисту прав споживачів фінпослуг

24 вересня голова Національного банку Кирило Шевченко та омбудсмен Людмила Денісова підписали меморандум про співпрацю у сфері захисту прав споживачів фінансових послуг.

"Меморандум присвячений забезпеченню захисту персональних даних (українців) фінустановами. В епоху діджіталізаціі та активного розвитку онлайн-послуг захист персональних даних займає критично важливе місце...Захист персональних даних споживачів фінансових послуг має бути посилений", – сказав голова НБУ.

За словами Людмили Денісової, колекторські компанії часто незаконно обробляють персональні дані фізосіб, здійснюють психологічний тиск на боржників, їх рідних та близьких. При цьому часом жорсткі методи впливу застосовуються до осіб похилого віку.

В ході реалізації норм підписаного меморандуму будуть розроблені рекомендації для співробітників колекторських компаній. Після затвердження таких рекомендацій правлінням НБУ вони стануть обов'язковими для виконання колекторами.

Сторони також планують співпрацювати з Нацполіцією для належного захисту прав споживачів фінансових послуг.

З якими проблемами стикаються українці при контактах з колекторами

Дві основні проблеми, з якими стикаються українці в цьому плані:

- колектори дзвонять боржникам з погрозами;

- колектори контактують з родичами чи сусідами боржника, які не мають жодного стосунку до кредиту.

У Нацбанку підкреслюють, що якщо колектор погрожує боржнику, він порушує законодавство.

Якщо позичальник особисто не давав дозволу на використання свого номера телефону, кредитор та колектори також порушують законодавство.

Крім того, якщо людині надходять дзвінки або листи по кредиту, який вона не брала і за яким не є поручителем, порушується закон "Про захист персональних даних".

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі