Іпотека під 10% річних. Скільки кредитів банки видали в рамках держпрограми

15.12.2020, 14:40
Іпотека під 10% річних. Скільки кредитів банки видали в рамках держпрограми - Фото
Фото: depositphotos.com

В Офісі президента повідомили, скільки іпотечних кредитів під 10% річних вже видали українські банки

У рамках держпрограми "Доступне житло під 10% річних", яка реалізується з 1 липня 2020 року, банки вже видали близько 1200 іпотечних кредитів на 1,048 млрд грн. Про це написала у Facebook заступник голови Офісу президента Юлія Ковалів.

"Більш ніж на 1 млрд грн, а якщо точно – на 1 047,9 млн грн іпотечних кредитів за ставкою до 10% річних видано банками на сьогодні. У рамках програми доступного іпотечного кредитування понад 1200 сімей змогли придбати житло в кредит", – зазначила вона.

Для порівняння, на початок вересня було видано близько 400 іпотечних кредитів у рамках даної держпрограми на 329,2 млн грн.

Які банки беруть участь в програмі

У програмі "Доступне житло під 10% річних" беруть участь п'ять банків: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Правекс-банк та Кредобанк.

В Офісі президента не уточнили, який з банків видав скільки кредитів і на яку суму, зазначивши лише, що лідером за кількістю виданих іпотечних позик є Кредобанк.

"Найбільше – Кредобанк, 50% (від загальної суми)", – повідомила Юлія Ковалів.

Недоліки програми кредитування

Важливо розуміти, що надані в рамках держпрограми "Доступне житло під 10% річних" кредити часто лише на перші рік-два мають фіксовану низьку ставку, після чого ставка стає плаваючою і "прив'язаною" до депозитного індексу UIRD (це український індекс ставок за депозитами фізосіб, середньозважена величина, яка розраховується в системі Thomson Reuters на основі ставок за строковими депозитами фізосіб у гривні до 12 місяців у 20 найбільших банках за обсягом депозитного портфелю фізосіб).

Так, у ПриватБанку фіксована ставка 9,99% річних діяла лише перший рік, а протягом решти 19 років вона дорівнювала депозитній ставці UIRD+4 процентних пункти. Наразі UIRD становить близько 9%, тобто починаючи з другого року за іпотекою потрібно платити близько 13% річних.

Більш того, нещодавно на сайті ПриватБанку з'явилася інформація, що навіть на перший рік ставка становитиме 13,5% річних, а починаючи з другого року – UIRD+4 процентних пункти (близько 13% річних).

У Кредобанку фіксовані ставки діють протягом перших трьох років (перший рік – 10% річних, другий рік – 12%, третій – 14% річних за умови першого внеску мінімум 40% від вартості житла). З четвертого року ставка становить UIRD+3,5 процентних пункти (зараз це близько 13% річних).

Правекс-банк пропонує за іпотекою ставку від 9,99% річних на перші 5 років, після чого вона дорівнюватиме депозитній ставці UIRD+3 процентних пункти (тобто близько 12% річних). Але варто зазначити, що за видачу такого кредиту банк візьме разову комісію у розмірі 2,99% від суми кредиту (це значна сума), в результаті середня ефективна ставка на перші 5 років становитиме від 12,55% річних.

Укргазбанк на перший рік пропонує ще більш низьку ставку – 8,8% річних, однак з другого року вона дорівнюватиме депозитній ставці UIRD + 4 процентних пункти (тобто близько 13% річних).

Ставка Ощадбанку є фіксованою протягом усього терміну кредитування (до 20 років), однак іпотеку під 9,99% річних можуть отримати лише медики, співробітники Нацполіціі, Держслужби з надзвичайних ситуацій, працівники сфери освіти та держслужбовці. Інші громадяни можуть розраховувати на іпотеку від 13-13,49% річних.

Ситуація на іпотечному ринку в цілому

За даними Національного банку, у жовтні українські банки видали 662 іпотечних кредити на загальну суму 491 млн грн, це найвищий місячний показник, починаючи з грудня 2018 року. Статистику за листопад 2020 року регулятор поки не опублікував.

У жовтні середній розмір кредиту на купівлю житла склав 741 000 грн (у вересні – 700 000 грн).

Середня ефективна відсоткова ставка за іпотечними кредитами знизилася. На вторинному ринку з 14,9% (у вересні) до 14,3% (у жовтні), на первинному – з 18,4% (у вересні) до 17,2% (у жовтні).

Найбільше іпотечних кредитів банки видали у Києві – 187 договорів на 208,2 млн грн. Це 28% від загальної кількості та 42% від загальної суми іпотечних кредитів.

За перші 10 місяців 2020 року більше 85% нових іпотечних кредитів видали п’ять банків.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит (у тому числі на придбання житла) за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У листопаді в Національному банку проаналізували, як змінюються ставки за іпотекою з початку року.

  • На початку грудня стало відомо, що в Україні можуть з'явитися іпотечні кредити на 30 років.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі