Іпотека під 10% річних. Хто і скільки кредитів уже видав українцям

09.09.2020, 10:30
Іпотека під 10% річних. Хто і скільки кредитів уже видав українцям - Фото
Фото: pixabay.com

В Офісі президента розповіли, скільки іпотечних кредитів під 10% річних видали українські банки

У рамках держпрограми "Доступне житло під 10% річних", яка реалізується з 1 липня, банки вже видали близько 400 іпотечних кредитів на загальну суму 329,2 млн грн. Про це написала у Facebook заступник голови Офісу президента Юлія Ковалів.

"За програмою іпотечного кредитування під 10% річних на сьогоднішній день видано кредитів на суму 329,2 млн грн. Близько 400 сімей отримали нове житло в кредит під доступну вартість протягом двох місяців з дня запуску програми", – зазначила вона.

Ковалів додала, що банки вже погодили 1303 заявки на видачу доступної іпотеки (проте фактично видано близько 400 таких кредитів).

Для порівняння, станом на 18 серпня було видано 227 іпотечних кредитів в рамках даної держпрограми на суму 180,6 млн грн.

Які банки беруть участь в програмі

У програмі "Доступне житло під 10% річних" беруть участь п'ять банків: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Правекс-банк та Кредобанк.

В Офісі президента не уточнили, який з банків видав скільки кредитів і на яку суму, зазначивши лише, що лідером за кількістю виданих іпотечних позик є Кредобанк.

Що стосується державних банків, то Укргазбанк за перші півтора місяці дії програми видав понад 100 іпотечних кредитів на суму близько 80 млн грн. Аналогічний показник за обсягом виданої іпотеки (понад 80 млн грн) – у Ощадбанку. А ПриватБанк видав лише близько двох десятків таких позик.

Кредобанк за період з 1 липня по 4 вересня видав 210 іпотечних кредитів на загальну суму майже 170 млн грн.

Чому видається мало кредитів

Надані в рамках держпрограми "Доступне житло під 10% річних" кредити часто лише на перші рік-два мають фіксовану низьку ставку, після чого ставка стає плаваючою і "прив'язаною" до депозитного індексу UIRD.

Так, у ПриватБанку фіксована ставка 9,99% річних діє лише перший рік, а протягом решти 19 років вона буде дорівнює депозитній ставці UIRD + 4 процентних пункти. Зараз UIRD становить близько 9%, тобто починаючи з другого року по іпотеці потрібно буде платити близько 13% річних.

Укргазбанк на перший рік пропонує ще більш низьку ставку – 8,8% річних, однак з другого року вона дорівнюватиме депозитній ставці UIRD + 5 процентних пунктів (тобто близько 14% річних).

Ставка Ощадбанку є фіксованою протягом усього терміну кредитування (до 20 років), однак іпотеку під 9,99% річних можуть отримати лише медики, співробітники Нацполіціі, Держслужби з надзвичайних ситуацій, працівники сфери освіти та держслужбовці. Інші громадяни можуть розраховувати на іпотеку від 13,49% річних.

Правекс-банк пропонує по іпотеці ставку 9,99% річних на перші 5 років, після чого вона дорівнюватиме депозитній ставці UIRD + 3 процентних пункти (тобто близько 12% річних).

Кредобанк на перший рік пропонує ставку 10% річних, на другий рік – 12%, на третій – 14%, а з четвертого року вона дорівнюватиме депозитній ставці UIRD + 3,5 процентних пункти (більше 12% річних). Для клієнтів, які отримують зарплату в Кредобанку, умови більш лояльні (наприклад, в перший рік ставка по іпотеці складе лише 8%).

Ще одна причина, чому українці не поспішають брати "доступні" іпотечні кредити, – це розмір початкового внеску. Хоча в більшості випадків він становить 30-40% (в Кредобанку та Ощадбанку – 20%) від вартості житла, але й це є значною або недоступною сумою для багатьох сімей.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі