Іпотечне кредитування: як змінюються ставки та обсяги з початку року

11.11.2020, 11:55
Іпотечне кредитування: як змінюються ставки та обсяги з початку року - Фото
Фото: depositphotos.com

У Національному банку проаналізували, як змінюється ситуація на ринку іпотечного кредитування

Національний банк оприлюднив результати опитування банків щодо самооцінки власних іпотечних портфелів та обсягів виданих іпотечних кредитів. Про це йдеться у повідомленні регулятора.

Який загальний обсяг та середній розмір кредитів

За 9 місяців 2020 року обсяги іпотечного кредитування зросли (переважно завдяки збільшенню середнього розміру кредиту).

"Хоча у квітні-травні 2020 року обсяги нової іпотеки загальмували через введені карантинні заходи, починаючи з липня вони відновилися і на сьогодні залишаються високими. У вересні число нових видач на понад третину вище, ніж у вересні 2019 року", – зазначають у Нацбанку.

У січні-вересні 2020 року загальний обсяг видачі нових іпотечних кредитів збільшився на 16% до 2,3 млрд грн (у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року).

Водночас за 9 місяців 2020 року укладено лише 3640 нових іпотечних договорів (на 269 менше, ніж за аналогічний період торік).

Середній розмір іпотечного кредиту збільшився. Якщо на початку 2019 року він становив близько 490 000 грн, то у вересні 2020 року збільшився до 700 000 грн. Таким є зараз середній розмір кредиту на купівлю житла як на первинному, так і на вторинному ринках.

Первинний чи вторинний ринок

Банки переважно кредитують купівлю нерухомості на вторинному ринку.

Вторинний ринок суттєво переважає і за кількістю, і за обсягом кредитування. Частка укладених іпотечних договорів на купівлю житла на вторинному ринку за 9 місяців 2020 року становить майже 87% за обсягом та кількістю від всіх нових видач.

Для порівняння, у 2019 році частка кредитів на вторинному ринку за сумою договорів становила 83%, за кількістю – 85%. 

Якими є іпотечні ставки

Ставки на купівлю житла на вторинному ринку нижчі.

За даними банків, у вересні 2020 року середня ефективна ставка іпотечного кредиту на вторинному ринку складала 14,9% річних, а на первинному ринку – 18,2% (ефективна ставка включає номінальну ставку, а також усі супутні витрати позичальника).

Раніше в НБУ повідомляли, що на початок 2020 року середньозважена ставка за іпотечними кредитами складала 19% річних (не уточнюючи, стосується цей показник первинного чи вторинного ринку).

Близько 40% іпотечних кредитних договорів (як за кількістю кредитів, так і за сумою) у вересні 2020 року укладалися з фіксованою відсотковою ставкою (на початку 2019 року – понад 75% іпотечних договорів).

У яких регіонах видають найбільше іпотечних кредитів

Найбільше іпотечних кредитів за 9 місяців цього року видано у Києві (953 договори на 835 млн грн, що складає 26% від загальної кількості таких договорів та 37% від загальної суми).

На другому місці – Харківська область (390 договорів на 176 млн грн, що складає 11% від загальної кількості договорів та 7,7% від загального обсягу), у Київській області – 369 договорів на 317,7 млн грн (10% та 14% відповідно), у Дніпропетровській – 263 договори на 124 млн грн та у Львівській – 252 договори на 166,7 млн грн.

Яка державна програма доступної іпотеки діє в Україні

З 1 липня у сфері іпотечного кредитування реалізується держпрограма "Доступне житло під 10% річних".

У цій програмі беруть участь п'ять банків: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Правекс-банк та Кредобанк.

Наразі сім банків забезпечують 97% обсягу нових іпотечних кредитів (окрім вищевказаних фінустанов – банк "Глобус" та Кристалбанк).

Крім того, на початку жовтня у Національному банку запропонували уряду поширити програму доступних кредитів 5-7-9% на іпотеку.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит (у тому числі на придбання житла) за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У вересні у Національному банку повідомили, що ринок іпотечного кредитування відновлюється після значного скорочення у перші два місяці карантину.

  • На початку листопада у Мінфіні пообіцяли українцям іпотечні кредити під 5-7% річних.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі