Чи гарантуються ФГВФО вклади на акційних умовах: роз'яснення

15.04.2021, 10:12
Чи гарантуються ФГВФО вклади на акційних умовах: роз
Фото: depositphotos.com

Існує суттєва різниця між вкладами на акційних та індивідуальних умовах

У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб роз'яснили, чим відрізняються банківські вклади на акційних та індивідуальних умовах, а також чи гарантуються державою такі депозити. Про це йдеться у повідомленні ФГВФО.

"Пониження облікової ставки НБУ спричинило суттєве зниження процентних ставок за депозитами у банках. З метою залучення клієнтів деякі банки почали пропонувати відкрити вклади на акційних умовах. Наприклад, за такими акційними пропозиціями банк пропонує клієнтам, які мають поточні рахунки, відкрити і депозит із додаванням до основної річної процентної ставки ще кількох відсотків", – зазначають у Фонді.

Різниця між акційними та індивідуальними умовами

Вклад на індивідуальних умовах – це такий вид депозиту, який банк відкриває вкладнику на особливих умовах, що не є поточними ринковими, а отже й не є доступними для будь-кого. Простіше кажучи, це спеціальна пропозиція для одного клієнта.

Акційні ж пропозиції доступні для кожного охочого відкрити депозит, а отже, надаються на загальноринкових умовах. Вся інформація про їх надання розміщена у відкритому доступі, наприклад, на сайті банку.

Які з цих вкладів гарантуються

З огляду на те, що умови розміщення акційних вкладів вважаються загальноринковими, такі депозити підпадають під гарантії Фонду і у разі банкрутства банку будуть відшкодовані.

Однак Фонд не відшкодовує кошти за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами (відповідно до статті 52 закону "Про банки і банківську діяльність"), або якщо вкладники мають інші фінансові привілеї від банку.

Тому гарантії Фонду не поширюються на вклади на індивідуальних умовах.

Загальні умови гарантування вкладів

У разі банкрутства учасника Фонду вкладник банку отримає від ФГВФО відшкодування в межах 200 000 грн (незалежно від кількості вкладів, які були у громадянина в банку-банкруті).

Під гарантії ФГВФО підпадають не лише вклади фізичних осіб на вказану суму, але й кошти на карткових рахунках громадянина (у тому числі це рахунки, на які він отримує зарплату, пенсію, стипендію та інші виплати).

Крім того, гарантуються Фондом вклади фізичних осіб-підприємців (ФОП).

Які ще вклади не гарантуються

Не гарантуються державою не лише вклади на індивідуальних умовах, коли клієнти отримують від банку неринкові (завищені) проценти, або мають інші фінансові привілеї.

Частина 4 статті 26 закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачає, що ФГВФО не відшкодовує кошти:

- передані банку в довірче управління;

- за вкладом у розмірі менше 10 грн;

- за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред’явника;

- розміщені як вклад у банку особою, яка пов’язана з банком;

- розміщені як вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач;

- кошти, розміщені як вклад власником істотної участі (співвласником цього банку);

- якщо вклад використовується як засіб забезпечення виконання іншого зобов’язання перед банком (до дня виконання цих зобов’язань);

- за вкладами у філіях іноземних банків;

- за вкладами у банківських металах;

- якщо кошти розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду;

- за вкладом, задоволення вимог за яким зупинено органами фінмоніторингу.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі