Гарантії за вкладами. Коли до системи підключать небанківські фінустанови

31.05.2021, 11:51
Гарантії за вкладами. Коли до системи підключать небанківські фінустанови - Фото
Фото: pixabay.com

З 2023 року планується розширення повноважень системи гарантування вкладів на небанківські фінустанови

У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб прогнозують, що гарантії за вкладами у небанківських фінустановах будуть запроваджені у 2023 році. Про це повідомила фінансова директорка ФГВФО Олена Нужненко.

"З 2023 року планується розширення повноважень системи гарантування вкладів на небанківські фінансові установи, такі як кредитні спілки та лайфові страхові компанії", – зазначила вона.

Близько 12 000 українців мають депозити у кредитних спілках на загальну суму 1,4 млрд грн, а майже 6 млн українців здійснили внески на страхування життя на загальну суму близько 12 млрд грн.

Які вклади зараз гарантуються державою

Зараз державою гарантуються лише вклади у банках на суму до 200 000 грн (незалежно від кількості вкладів, які були у громадянина в банку-банкруті).

Під гарантії ФГВФО підпадають не лише депозити фізичних осіб на вказану суму, але й кошти на карткових рахунках громадянина (у тому числі це рахунки, на які він отримує зарплату, пенсію, стипендію та інші виплати).

Крім того, гарантуються Фондом вклади фізичних осіб-підприємців (ФОП).

Коли можуть підвищити суму гарантій за вкладами

За словами Олени Нужненко, депозити фізичних осіб у банках за 2020 рік збільшилися на 20%. У суспільстві сформувався стійкий запит щодо збільшення гарантованої суми відшкодування за вкладами, адже ця сума не змінювалася з 2012 року.

"Збільшення гарантованої суми є одним з основних повноважень системи гарантування, яке Фонд прагне вирішити найближчим часом", – зазначила фінансова директорка ФГВФО.

Однак збільшити гарантовану суму неможливо без реструктуризації боргових зобов'язань ФГВФО перед державою.

Протягом 2014-2016 років для забезпечення виплат гарантованого відшкодування вкладникам неплатоспроможних банків Фонд запозичив у Міністерства фінансів та Національного банку кредитні кошти у  сумі майже 80 млрд грн. Вартість запозичень складала від 9,99 до 14% річних.

Фонд вже повністю розрахувався з НБУ, виплативши 25,6 млрд грн (з яких 5,5 млрд грн – нараховані відсотки).

Залишок боргових зобов’язань Фонду перед Мінфіном складає близько 47 млрд грн, за якими Фонд до кінця 2031 року має сплатити ще 64 млрд грн відсотків.

У 2020 році Рада з фінансової стабільності затвердила план реструктуризації боргових зобов'язань ФГВФО. Цей план передбачає, що борг Фонду переводиться в умовні зобов'язання. Йдеться не про прощення заборгованості, а про те, що джерелом її погашення будуть кошти, які надійдуть від пов'язаних з банками осіб, причетних до банкрутства фінустанов.

Ці заходи, а також приєднання державного Ощадбанку до ФГВФО, як передбачається, дозволять збільшити гарантовану суму виплат за вкладами до 400 000 грн у 2021 році та до 600 000 грн – у 2023 році.

На 1 травня 2021 року учасниками Фонду гарантування були 72 з 73 українських банків. Не є учасником Фонду лише державний Ощадбанк.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • За січень-квітень Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виплатив вкладникам неплатоспроможних банків 345,9 млн грн.

  • Також у квітні у Фонді гарантування вкладів роз'яснили, впродовж якого часу можна отримати виплати від ФГВФО.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі