На початок 2021 року в Україні працювали 322 кредитних спілки, з них активну діяльність здійснювали близько двохсот
Гарантії за вкладами, які зараз стосуються лише коштів, розміщених фізичними особами у банках на суму до 200 000 грн, планують також поширити на кредитні спілки. Про це йдеться у повідомленні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Представники ФГВФО та Всесвітньої ради кредитних спілок (WOCCU) 2 лютого підписали меморандум про співпрацю, який передбачає створення системи гарантування вкладів членів кредитних спілок.
"Розширення гарантій на вклади фізичних осіб, залучені небанківськими фінустановами, – це один із пріоритетних напрямів роботи Фонду. Упродовж останніх років ми активно працювали над розробкою відповідної моделі, і наше завдання зараз – напрацювати та затвердити відповідну нормативно-правову базу. Для нас принциповий момент – створити єдину систему гарантування в усіх установах, що мають право залучати вклади від населення", – зазначила директорка-розпорядниця ФГВФО Світлана Рекрут.
На початок 2021 року в Україні працювали 322 кредитних спілки, з них активну діяльність здійснювали близько двохсот.
Що таке кредитні спілки та чим вони відрізняються від банків
Кредитна спілка – це неприбуткова фінустанова, створена фізособами, яка надає фінансові послуги своїм членам. Суть роботи проста – одні члени спілки вносять власні кошти на депозити, а інші – беруть кредити під відсотки. Це можуть бути позики на навчання, відпочинок, ремонт, придбання техніки і таке інше.
Кредитні спілки відрізняються від банків тим, що видають кредити не для отримання прибутку, а для надання фінансової підтримки своїм членам. Діяльність таких фінустанов ґрунтується на принципах самоврядування та рівноправності всіх учасників.
Членами кредитних спілок є 433 000 українців у всіх областях України (не тільки у великих містах, але й у малих населених пунктах).
Особливості кредитних спілок
У роботі з кредитними спілками існують певні ризики. Ці фінустанови поки не є членами системи гарантування вкладів, тому всі вкладені кошти можуть бути втрачені.
Крім того, кредитні спілки надають менші суми коштів, ніж банки, та на відносно короткі терміни.
Кредитні спілки зазвичай працюють з позичальниками, яким потрібні невеликі суми грошей, в тому числі мікрокредити.
У селах – це чи не єдине джерело фінансування. Для отримання кредиту на велику суму (для придбання нерухомості і так далі) доведеться звернутися до банків.
Як регулюється діяльність кредитних спілок
З 1 липня 2020 року регулятором цього ринку став Національний банк. Саме НБУ тепер встановлює вимоги до кредитних спілок та контролює їх діяльність.
Кредитні спілки відносяться до високоризикових фінустанов. І хоча їх активи в порівнянні із загальним обсягом активів банків незначні (0,4%), такі фінустанови обслуговують велику кількість українців і мають потенціал зростання.
В НБУ називають забезпечення належного нагляду за діяльністю кредитних спілок одним з пріоритетних завдань.
Нагадування ЛІГА.Money
Обирайте кредит в банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.
У вересні у Нацбанку розповіли, що треба знати українцям при вкладенні коштів у кредитні спілки.
У жовтні стало відомо, що кредитним спілкам дозволять випускати платіжні картки.
Коментарі