За словами банкірів, жертвами шахраїв часто стають люди, які нехтують правилами безпеки
Учасники платіжного ринку у ході круглого столу "Як захиститися від шахрайства при використанні платіжних карток", організованого "Фінансовим клубом", розповіли про сучасні прийоми фінансових шахраїв і те, як їх уникнути. За словами учасників дискусії, правила фінансової безпеки прості, але часто люди легковажать ними.
Фішингові сайти
Фішингові сайти - це фейкові (несправжні) клони реальних фінансових ресурсів в Інтернеті. Під час карантину вони особливо активізуються, адже велика частина покупок здійснюється у режимі онлайн.
Зокрема, з'явилися фішингові сайти, які пропонують здійснити безкоштовні перекази без комісії. Відтак, люди звертають увагу на безоплатність і потрапляють на шахрайські сайти.
При цьому, дуже часто фішингові сайти знаходяться у топі видачі пошукових систем, бо написання такого сайту може всього на одну літеру відрізнятися від написання відомих банківських або інших офіційних ресурсів.
Як уникнути шахрайства:
Користуватися у мережі тими ресурсами, які вам знайомі і використовувати збережені посилання;
Не переходити за спливаючими вікнами;
Користуватися офіційним інтернет-банкінгом вашого банку і уважно читати, звідки надійшли банківські SMS;
При використанні інтернет-банкінгу переходити за збереженим першого разу посиланням.
Чат-боти
Через свою простоту та зручність чат-боти (віртуальні співрозмовники у месенджерах або на сайтах) користуються великою популярністю серед населення та компаній.
Проте запуск чат-бота для поповнення мобільних телефонів в одному з банків у підсумку призвів до сплеску шахрайства. Люди почали виводити гроші через мобільного оператора - людині телефонували, просили поповнити її ж номер, а потім з телефону виводили гроші. Причому з боку банку шахрайства не було - банк просто поповнював вказаний мобільний рахунок. А ось у людини потім викрадали гроші з мобільного рахунку.
Як уникнути шахрайства:
Платити за допомогою перевірених сервісів;
Користуватися офіційними чат-ботами;
Не переказувати гроші стороннім особам.
Соціальний інжиніринг, або Людський фактор
Соціальний інжиніринг (гра на слабкостях людини) вважається одним з найуспішніших видів шахрайства.
Один із прикладів - пропозиція роботи в обмін на номер банківської карти. Коли люди втрачають роботу, багато компаній банкрутують і в цей момент людина отримує повідомлення на свій телефон “залиш свій номер карти і отримай робоче місце" - це часто спрацьовує.
Основним елементом шахрайства лишається людський фактор. Тому навчати грамотності потрібно не лише людей у віці, а й молоде покоління, яке теж вразливе до шахрайства.
У Національному банку також нагадують: якщо клієнт не ініціював операцію, то ні банк, ні НБУ йому не телефонуватимуть. І якщо такий дзвінок надійшов, то майже 100% це телефонують шахраї та розмову краще перервати.
Як уникнути шахрайства:
Не повідомляти телефоном власні дані чи дані карток;
Не телефонувати за номерами, надісланими у повідомленнях;
Не вірити в існування безкоштовних сервісів.
Перекази з картки на картку
Банкіри наголошують, що прямі перекази з картки на картку повернути неможливо. Цим дуже часто користуються шахраї, які вимагають 100% передоплати за товар та зникають після отримання коштів.
Наприклад, якщо ви зробили покупку у онлайн-магазині, а товар вам не надіслали - цю операцію можна оскаржити і гроші до вас повернуться. Якщо ж ви просто переказали гроші на картку, це вважатиметься не покупкою, а грошовим переказом - і гроші вам вже не повернуть.
Як уникнути шахрайства:
За перших ознак шахрайства слід звернутися до банку, встановити ліміти на операції, у крайньому випадку - заблокувати карту.
Не переказувати кошти у якості передоплати на картку.
Користуватися доставкою з післяплатою або використовувати доставку від самих компаній.
Ледачий клієнт платить двічі
Найчастіше люди вчаться на практиці.Тому навіть люди, які користуються мобільним банкінгом і додатками, стають жертвами шахраїв, тому що вважають, що їх неможливо обдурити.
Правила при здійсненні платежів і переказів через інтернет:
Ніколи нікому не вірити - краще витратити час, зателефонувати зайвий раз до банку, пошукати в Інтернеті номер телефону того, хто телефонував;
Під час проведення транзакцій ретельно перевіряти кожен крок;
Не платити за посиланнями з надісланого повідомлення (це можуть бути фішингові сайти) і перевіряти джерело, звідки було надіслано таке повідомлення;
Звертати увагу, де і як відбувається оплата, на якому сайті вона здійснюється;
Уважно читати повідомлення на сайті банку, в яких розповідається, яку інформацію та в яких випадках банк може вимагати, а яку - ні.
Загальні правила:
Ставити ліміти на транзакції в онлайні та офлайні;
Під час введення пін-коду в банкоматі прикривати клавіатуру рукою;
Не розмовляти з сумнівними особами, які представляються співробітниками банку, НБУ тощо;
Користуватися офіційним мобільним додатком банку;
Увімкнути SMS-інформування про операції з карткою;
За можливості уникати переказів з картки на картку.
Що робити, якщо постраждали від шахрайства
У Нацбанку радять кожному клієнтові, який постраждав від шахрайства, писати заяву до правоохоронних органів. При цьому у регулятора визнають, що частина таких справ дійсно залишається невирішеними, але в деяких випадках шахраїв знаходять.
У той же час експерти підкреслюють, що відповідальність за збереження клієнтських коштів несе, перш за все, сам клієнт. Тож якщо клієнт сам віддав шахраям гроші, повернути їх буде складно.
Коментарі