Фішинг, чат-боти та перекази. Банкіри розповіли про популярні види шахрайства

09.07.2020, 10:16
Фішинг, чат-боти та перекази. Банкіри розповіли про популярні види шахрайства - Фото
Иллюстративное фото: pixabay.com

За словами банкірів, жертвами шахраїв часто стають люди, які нехтують правилами безпеки

Учасники платіжного ринку у ході круглого столу "Як захиститися від шахрайства при використанні платіжних карток", організованого "Фінансовим клубом", розповіли про сучасні прийоми фінансових шахраїв і те, як їх уникнути. За словами учасників дискусії, правила фінансової безпеки прості, але часто люди легковажать ними.

Фішингові сайти

Фішингові сайти - це фейкові (несправжні) клони реальних фінансових ресурсів в Інтернеті. Під час карантину вони особливо активізуються, адже велика частина покупок здійснюється у режимі онлайн.

Зокрема, з'явилися фішингові сайти, які пропонують здійснити безкоштовні перекази без комісії. Відтак, люди звертають увагу на безоплатність і потрапляють на шахрайські сайти.

При цьому, дуже часто фішингові сайти знаходяться у топі видачі пошукових систем, бо написання такого сайту може всього на одну літеру відрізнятися від написання відомих банківських або інших офіційних ресурсів.

Як уникнути шахрайства:

 1. Користуватися у мережі тими ресурсами, які вам знайомі і використовувати збережені посилання;

 2. Не переходити за спливаючими вікнами;

 3. Користуватися офіційним інтернет-банкінгом вашого банку і уважно читати, звідки надійшли банківські SMS;

 4. При використанні інтернет-банкінгу переходити за збереженим першого разу посиланням.

Чат-боти

Через свою простоту та зручність чат-боти (віртуальні співрозмовники у месенджерах або на сайтах) користуються великою популярністю серед населення та компаній.

Проте запуск чат-бота для поповнення мобільних телефонів в одному з банків  у підсумку призвів до сплеску шахрайства. Люди почали виводити гроші через мобільного оператора - людині телефонували, просили поповнити її ж номер, а потім з телефону виводили гроші. Причому з боку банку шахрайства не було - банк просто поповнював вказаний мобільний рахунок. А ось у людини потім викрадали гроші з мобільного рахунку.

Як уникнути шахрайства:

 1. Платити за допомогою перевірених сервісів;

 2. Користуватися офіційними чат-ботами;

 3. Не переказувати гроші стороннім особам.

Соціальний інжиніринг, або Людський фактор

Соціальний інжиніринг (гра на слабкостях людини) вважається одним з найуспішніших видів шахрайства.

Один із прикладів - пропозиція роботи в обмін на номер банківської карти. Коли люди втрачають роботу, багато компаній банкрутують і в цей момент людина отримує повідомлення на свій телефон “залиш свій номер карти і отримай робоче місце" - це часто спрацьовує.

Основним елементом шахрайства лишається людський фактор. Тому навчати грамотності потрібно не лише людей у ​​віці, а й молоде покоління, яке теж вразливе до шахрайства.

У Національному банку також нагадують: якщо клієнт не ініціював операцію, то ні банк, ні НБУ йому не телефонуватимуть. І якщо такий дзвінок надійшов, то майже 100% це телефонують шахраї та розмову краще перервати.

Як уникнути шахрайства:

 1. Не повідомляти телефоном власні дані чи дані карток;

 2. Не телефонувати за номерами, надісланими у повідомленнях;

 3. Не вірити в існування безкоштовних сервісів.

Перекази з картки на картку

Банкіри наголошують, що прямі перекази з картки на картку повернути неможливо. Цим дуже часто користуються шахраї, які вимагають 100% передоплати за товар та зникають після отримання коштів.

Наприклад, якщо ви зробили покупку у онлайн-магазині, а товар вам не надіслали - цю операцію можна оскаржити і гроші до вас повернуться. Якщо ж ви просто переказали гроші на картку, це вважатиметься не покупкою, а грошовим переказом - і гроші вам вже не повернуть.

Як уникнути шахрайства:

 1. За перших ознак шахрайства слід звернутися до банку, встановити ліміти на операції, у крайньому випадку - заблокувати карту.

 2. Не переказувати кошти у якості передоплати на картку.

 3. Користуватися доставкою з післяплатою або використовувати доставку від самих компаній.

Ледачий клієнт платить двічі

Найчастіше люди вчаться на практиці.Тому навіть люди, які користуються мобільним банкінгом і додатками, стають жертвами шахраїв, тому що вважають, що їх неможливо обдурити.

Правила при здійсненні платежів і переказів через інтернет:

 1. Ніколи нікому не вірити - краще витратити час, зателефонувати зайвий раз до банку, пошукати в Інтернеті номер телефону того, хто телефонував;

 2. Під час проведення транзакцій ретельно перевіряти кожен крок;

 3. Не платити за посиланнями з надісланого повідомлення (це можуть бути фішингові сайти) і перевіряти джерело, звідки було надіслано таке повідомлення;

 4. Звертати увагу, де і як відбувається оплата, на якому сайті вона здійснюється;

 5. Уважно читати повідомлення на сайті банку, в яких розповідається, яку інформацію та в яких випадках банк може вимагати, а яку - ні.

Загальні правила:

 1. Ставити ліміти на транзакції в онлайні та офлайні;

 2. Під час введення пін-коду в банкоматі прикривати клавіатуру рукою;

 3. Не розмовляти з сумнівними особами, які представляються співробітниками банку, НБУ тощо;

 4. Користуватися офіційним мобільним додатком банку;

 5. Увімкнути SMS-інформування про операції з карткою;

 6. За можливості уникати переказів з картки на картку.

Що робити, якщо постраждали від шахрайства

У Нацбанку радять кожному клієнтові, який постраждав від шахрайства, писати заяву до правоохоронних органів. При цьому у регулятора визнають, що частина таких справ дійсно залишається невирішеними, але в деяких випадках шахраїв знаходять.

У той же час експерти підкреслюють, що відповідальність за збереження клієнтських коштів несе, перш за все, сам клієнт. Тож якщо клієнт сам віддав шахраям гроші, повернути їх буде складно.

 • У лютому двоє українських шахраїв створили 15 сервісів, щоб дзвонити з нібито банківських номерів.
 • У квітні НБУ розповів, що під час карантину почастішало шахрайство з картками.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі