Аферистам можуть ускладнити життя. Регулятор готує "антипірамідний" законопроект

16.09.2020, 10:45
Аферистам можуть ускладнити життя. Регулятор готує "антипірамідний" законопроект - Фото
Фото: pixabay.com

Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку вирішила боротися з фінансовими пірамідами

В Україні розробляється законопроект, спрямований на запобігання діяльності аферистів та недопущення появи фінансових пірамід. Про це повідомила прес-служба Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку.

"Готується законопроект, який повністю змінить статус українського ринку на абсолютно неприйнятний для діяльності аферистів ... Повноваження (регулятора) по виявленню фінансових пірамід повинні стати запорукою своєчасного захисту інвесторів", – наголошується у повідомленні.

Про що законопроект

Проект закону передбачатиме:

- надання регулятору нових можливостей щодо співпраці з правоохоронними органами;

- надання можливостей щодо заморожування грошей та інших активів;

- надання доступу до інформації та можливості обміну інформацією з іноземними регуляторами для повернення грошей з інших юрисдикцій.

Яка ситуація в даний час

Зараз, як підкреслюють в НКЦПФР, в Україні через неефективне законодавство фінансовий регулятор не має дієвих механізмів запобігання шахрайству на фінансовому ринку та можливостей повертати гроші українцям.

Регулятор не може обмінюватися інформацією про діяльність шахраїв з іноземними правоохоронцями та фінансовими регуляторами, не може блокувати рахунки до рішення суду по суті справи, не може підтримувати прокурорів в судових процесах.

Приклади фінансових пірамід в Україні

В Україні фінансові піраміди є досить поширеним явищем. Це пов'язано і з тим, що відсутність належного контролю за фінансовою діяльністю створює умови для зловживань.

"Сьогодні ми маємо яскравий приклад шахрайства з проектом B2B Jewelry та банком "Аркада", де багато постраждалих інвесторів і порушені справи правоохоронними органами", – наголошується у повідомленні Нацкомісії.

Наприклад, діяльність B2B Jewelry подібна до так званої "схеми Понці" (ця схема названа на честь італійця Чарльза Понці, який переїхав в США на початку XX століття. На початку 1920-х років йому вдалося обдурити сотні жертв, створивши фінансову піраміду. Суть афери полягала у виплаті старшим інвесторам коштів, зібраних у нових інвесторів).

Незважаючи на продаж так званих "сертифікатів", піраміда B2B Jewelry офіційно не надавала фінансових послуг і не підпадала під нагляд державних фінансових регуляторів України, повноваження яких в цьому плані обмежені. У результаті багато громадян втратили свої кошти.

У НКЦПФР підкреслюють, що для запобігання таким масштабним фінансовим махінаціям та для виявлення шахраїв фінрегуляторуповинні надаватися всі необхідні повноваження.

Комісія закликає громадян бути обачними та ретельно оцінювати ризики перед тим, як інвестувати кошти в ті чи інші проекти.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі