Доступна іпотека. У Мінфіні обіцяють кредити під 5-7% річних

06.11.2020, 12:14
Доступна іпотека. У Мінфіні обіцяють кредити під 5-7% річних - Фото
Фото: depositphotos.com

В Україні планують створити спеціальну компанію, яка забезпечить запуск механізму доступної іпотеки

У Міністерстві фінансів розробляють плани щодо створення в Україні системи доступного іпотечного кредитування під 5-7% річних. Про це повідомив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю виданню "Мінфін".

"Передбачається зовсім нова історія в доступності громадян до купівлі житла", – зазначив він.

Який саме механізм іпотечного кредитування хочуть створити

У планах міністерства – створення спеціальної компанії, яка буде докапіталізована урядом і зможе забезпечити функціонування відповідних фінансово-кредитних механізмів. Це дозволить запустити доступне іпотечне кредитування та фінансовий лізинг на житло на прийнятних умовах.

"Планується, що такі кредити надаватимуться у сумі до 2 млн грн за низькими відсотковими ставками, приблизно від 5% до 7% річних на строк від 60 до 240 місяців (від 5 до 20 років). Перший внесок – не менше 20%", – сказав Марченко.

Будуть запроваджені певні вимоги до житла та обмеження за площею: на одну особу не більше 52 кв м. Насамперед, кредити надаватимуться на придбання житла на первинному ринку.

Що стосується фінансового лізингу, то цей механізм буде доступним на строк до 20 років з відсотковою ставкою близько 5% річних і без сплати першого внеску.

"Зазначений напрям фінансування спрямовуватиметься на збереження робочих місць, сприяння в забезпеченні житлом військових, поліцейських та інших службовців", – пояснив міністр.

На першому етапі планується надати 12 500 іпотечних кредитів та придбати 18 800 квартир у фінансовий лізинг. Надалі Мінфін розвиватиме ці програми та шукатиме додаткові джерела фінансування для їх розширення.

Створити спеціальну компанію для запуску механізму доступної іпотеки та започаткувати старт відповідних програм планується до кінця 2020 року.

Яка програма доступної іпотеки вже діє

З 1 липня у сфері іпотечного кредитування реалізується держпрограма "Доступне житло під 10% річних".

У цій програмі беруть участь п'ять банків: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Правекс-банк та Кредобанк.

За даними НБУ, на початку 2020 року середньозважена відсоткова іпотечна ставка в Україні становила 19% річних, а на початку жовтня – 13% річних. Наразі сім банків забезпечують 97% обсягу нових іпотечних кредитів (окрім вищевказаних фінустанов це банк "Глобус" та Кристалбанк).

Крім того, на початку жовтня у Національному банку запропонували уряду поширити програму доступних кредитів 5-7-9% на іпотеку. 

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит (у тому числі на придбання житла) за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У вересні у Національному банку повідомили, що ринок іпотечного кредитування відновлюється після значного скорочення у перші два місяці карантину. 

  • У жовтні у Державній податковій службі роз'яснили позичальникам, як повернути частину раніше сплачених процентів за користування іпотечним кредитом.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі