Доступна іпотека під 7%. Якими є негативні наслідки для економіки

11.03.2021, 16:59
Доступна іпотека під 7%. Якими є негативні наслідки для економіки - Фото
Фото: depositphotos.com

Серед можливих негативних наслідків реалізації програми – збільшення бюджетних видатків та зростання цін на квартири

Реалізація державної програми "Доступна іпотека 7%" матиме не тільки позитивний ефект у вигляді здешевлення вартості кредитів для певного кола осіб, але й може спричинити негативні наслідки для економіки. Про це йдеться у повідомленні неурядової дослідницької організації "Центр економічної стратегії".

Можливі негативні наслідки

Серед можливих негативних наслідків реалізації програми фахівці ЦЕС називають збільшення бюджетних видатків та зростання цін на квартири.

За словами заступниці директора ЦЕС Марії Репко, програма "Доступна іпотека 7%" неминуче призведе до таких побічних негативних ефектів:

- допомогу отримають не найбідніші малозабезпечені громадяни (оскільки у них немає коштів на виплату кредитів навіть зі зниженими ставками), а сім’ї з середнім рівнем доходу, які вже мають гроші на перший внесок за квартиру. При цьому суми державних виплат багатодітним родинам, людям з інвалідністю та іншим соціально незахищеним групам у 2-4 рази менші, ніж потенційне щомісячне покриття державою різниці у відсоткових ставках за іпотечним кредитом;

- різко збільшиться попит на житло, а тому зростуть ціни на квартири. Родини, які не зможуть претендувати на участь у програмі, стикнуться з суттєвим збільшенням цін на житло через зростання попиту;

- що більше родин отримуватимуть кредити за цією програмою, то більшими будуть бюджетні видатки. Адже держава виплачуватиме великі суми як компенсацію відсотків упродовж багатьох років.

"Масштабування програми посилить ці негативні побічні ефекти", – зазначають у Центрі економічної стратегії.

Як зробити житло доступним для українців

Фахівці ЦЕС підкреслюють, що довгострокову доступну ставку за іпотечними кредитами може забезпечити стабільно низька інфляція, а не субсидування іпотеки державою.

"І тоді не потрібно буде жодного державного втручання…Раніше в Україні вже були програми субсидування іпотеки, вони були провальними і не робили житло доступнішим", – зазначила Марія Репко.

За її словами, подібні урядові рішення (коли йдеться про субсидування чогось чи про запровадження цінових обмежень) спотворюють ринки.

Хоча програма має на меті цілком благородні цілі – розширити можливості для сімей середнього класу придбати житло – негативний вплив на економіку буде досить суттєвим.

"Ця доплата (компенсація відсотків) здійснюватиметься за державний кошт. Приблизно це 50 000 грн на рік чи 5 000-10 000 грн на місяць. Це доплати, які люди отримуватимуть протягом всього строку іпотеки, що є досить тривалим терміном. А при цьому допомога сім’ям з маленькими дітьми або сім’ям з дітьми з інвалідністю, або просто людям з інвалідністю, є набагато нижчою. Яка соціальна справедливість у тому, що держава допоможе сім’ям із середнім рівнем доходу, а малозабезпеченим допомагає на суми у два чи чотири рази менше?" – зазначила Марія Репко.

Вигоду від такого урядового рішення отримають компанії-забудовники. Вони зможуть продавати своє житло у більших обсягах, та ще й підвищать ціни через збільшення попиту.

"Що більше родин отримуватимуть кредити за цією програмою, то більшими будуть видатки з бюджету. Це негативно відіб’ється на фіскальній ситуації: у нас і так досить великий бюджетний дефіцит. І збільшення дефіциту держбюджету такими програмами не сприятиме фіскальній стійкості", – підкреслюють у ЦЕС.

Центр економічної стратегії – це неурядова дослідницька організація, що займається аналізом найважливіших питань економічної політики. ЦЕС заснований у травні 2015 року.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі