Доступна іпотека під 7%. Банкіри та забудовники назвали недоліки програми

21.05.2021, 13:20
Доступна іпотека під 7%. Банкіри та забудовники назвали недоліки програми - Фото
Фото: pixabay.com

Зараз лише 5% українців можуть самостійно придбати собі квартиру чи будинок

У Конфедерації будівельників України перелічили основні недоліки державної програми "Доступна іпотека під 7%", озвучені банкірами та забудовниками у ході Другого іпотечного форуму. Про це написав у Facebook президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе.

Чому доступна іпотека важлива

За даними Парцхаладзе, понад 80% житлового фонду в Україні є застарілим.

На одного українця припадає 24 кв. м житла, тоді як у розвинених країнах Європи – 40 кв. м, у США та Канаді – близько 70 кв. м. Навіть в густонаселеному Китаї на одну людину припадає 27 кв. м житла.

Cуттєво збільшити обсяги будівництва в Україні вже за 2-3 роки можна завдяки розвитку іпотечного кредитування, яке є головним інструментом забезпечення доступності житла. Зараз лише 5% українців можуть самостійно придбати собі квартиру чи будинок.

"В Україні вже відбулись якісні зміни у цьому напрямку (забезпечення доступності іпотеки). Головна з них – впроваджена держпрограма "Доступна іпотека під 7%"...Але озвучені на форумі думки девелоперів, представників влади та банків показали – іпотечна програма має ще чимало прогалин, які треба усувати", – зазначив президент Конфедерації будівельників України.

Недоліки держпрограми та що потрібно змінити

Учасники Другого іпотечного форуму назвали такі необхідні кроки для удосконалення держпрограми "Доступна іпотека під 7%":

- в рамках програми держава має гарантувати інвесторам речові права на об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості. Для цього необхідно створити правові механізми шляхом внесення змін у законодавство;

- гарантувати покупцям нерухомості, які залучають іпотечні кредити, фіксовану відсоткову ставку на весь період кредитування. Це важливо, оскільки існують ризики, що держава в певний момент не зможе компенсувати банкам частину відсоткової ставки до рівня 7% річних;

- переглянути максимальну суму іпотечного кредиту. В умовах росту цін на нерухомість теперішня максимальна сума кредиту (2 млн грн, а максимальна вартість житла – 2,5 млн грн) значно скорочує вибір варіантів житла для учасників програми;

- зменшити мінімальну суму першого внеску з 20% до 10-15%. Це дозволить більшій кількості українців придбати житло;

- розширити можливість інвесторів купувати житло на етапі будівництва. Один з кроків для розв’язання цього питання – спрощення умов для акредитації банками забудовників, задіяних в іпотечній програмі;

- сприяти подальшому зниженню відсоткових ставок за іпотечними кредитами. Хоча протягом останніх місяців іпотечні ставки в Україні знижувались, однак порівняно з іншими країнами вони залишаються досить високими;

- скасувати законодавчі обмеження, які стримують розвиток іпотечного кредитування (дозволити банкам реалізовувати іпотечне майно, право власності на яке/або право користування мають діти);

- врегулювати порядок реєстрації нерухомості на первинному ринку, зокрема завдяки створенню розділу, у якому забудовники зможуть реєструвати усі об’єкти (квартири) на етапі подачі повідомлення про початок будівництва, а також усі переходи права власності на майбутні квартири;

- затвердити порядок добудови об’єктів будівництва у випадках банкрутства забудовника (або невиконання забудовником зобов’язань);

- спростити регулятивні вимоги Національного банку у сфері оцінки ризиків за операціями банків з кредитування населення під заставу нерухомості.

Умови держпрограми "Доступна іпотека під 7%"

Державна програма "Доступна іпотека під 7%" розроблялася Мінфіном з метою здешевлення вартості іпотечних кредитів для фізичних осіб.

27 січня Кабмін затвердив відповідну постанову про порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів. Адміністрування програми покладається на Фонд розвитку підприємництва.

Програма надає можливість людям з відносно невисоким рівнем доходу придбати житло в кредит з частковою компенсацію відсотків державою.

За такою схемою громадяни можуть купувати квартири та житлові будинки (з земельною ділянкою) на первинному та вторинному ринку, введенні в експлуатацію з 2018 року.

Нормативна площа – 50 кв м на одного громадянина чи сім’ю з двох осіб, плюс додатково 20 кв м на кожного наступного члена сім’ї. Загальна площа може перевищувати нормативну щонайбільше на 20%. Надлишок оплачує позичальник.

Максимальна сума іпотечного кредиту становить 2 млн грн, а вартість житла – до 2,5 млн грн. Реалізація держпрограми почалася з 1 березня.

Верховна Рада 29 квітня ухвалила в цілому законопроєкт №5308, який передбачає випуск держоблігацій внутрішньої позики на 20 млрд грн для реалізації програми доступної іпотеки.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У квітні у Міністерстві фінансів повідомили, що з 1 березня до 22 квітня, тобто за перші майже два місяці реалізації держпрограми "Доступна іпотека під 7%", банки видали громадянам 155 пільгових кредитів на придбання житла на загальну суму 124 млн грн.

  • Також у квітні банкіри розповіли, як програма доступної іпотеки може вплинути на ринок нерухомості.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі