Борги України. Кому і скільки винна держава

16.11.2020, 12:20
Борги України. Кому і скільки винна держава - Фото
Фото: depositphotos.com

У Міністерстві фінансів розповіли про структуру державного боргу України

За даними Міністерства фінансів, державний борг України у доларовому еквіваленті – $72,9 млрд, а найбільшу частку в структурі боргу (37%) складають внутрішні гривневі зобов'язання, тобто гривневі держоблігації. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Мінфіну.

Такі боргові папери знаходяться в обігу на суму, еквівалентну $26,9 млрд.

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП або держоблігації) – це цінні папери, які випускає Мінфін, розміщує їх на ринку та залучає таким чином кошти для фінансування дефіциту держбюджету.

З чого ще складається держборг

Друга за розміром частка в структурі держборгу (31%) – це єврооблігації, тобто зовнішні боргові папери, які теж емітуються Мінфіном, але на відміну від ОВДП вони номіновані в іноземній валюті та розміщуються на зовнішньому ринку. Такі папери знаходяться в обігу на $22,6 млрд.

22% в структурі держборгу України ($16,1 млрд) – це кредити міжнародних фінансових організацій (Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку).

Ще 6% ($4,1 млрд) – це внутрішній валютний борг (внутрішні боргові облігації, номіновані в іноземній валюті, але розміщені на внутрішньому ринку), а 4% ($3,2 млрд) – інший зовнішній борг.

Що таке державний борг

Державний борг – це загальна сума боргових зобов'язань держави з повернення отриманих та непогашених кредитів (позик) у звітну дату.

Держборг має суттєвий вплив на стан державних фінансів, інвестиційного клімату, грошового обігу, розвиток міжнародного співробітництва.

У сучасних умовах потреба у запозиченнях з боку держави зумовлена тим, що держава витрачає більше, ніж генерує.

"Задовольнити потреби суспільства, які постійно зростають, за рахунок податків та зборів досить проблематично, оскільки при підвищенні податкових ставок у певний момент досягається занадто високий рівень оподаткування, після чого подальша політика податкової експансії призведе до розширення тіньового сектору, відпливу капіталу. Таким чином виникає дефіцит державного бюджету, тобто перевищення видатків над доходами", – пояснюють у Мінфіні.

Джерела покриття дефіциту бюджету

Основні джерела покриття дефіциту – це державні запозичення (кредити міжнародних фінансових організацій, облігації внутрішньої та зовнішньої держпозики), а також кошти, що надходять від приватизації державного майна.

Як формується план запозичень

Мінфін формує план запозичень на кожен рік з огляду на два фактори: погашення існуючого боргу та фінансування дефіциту держбюджету.

Щорічно Мінфін перезапозичує суму, необхідну для погашення боргу. Для погашення не використовуються кошти від податків, щоб не скорочувати видатки на інші важливі бюджетні напрямки.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У липні в Мінфіні повідомили, що розраховують на гроші українців для фінансування дефіциту бюджету.

  • У вересні фахівці Центру економічної стратегії розкритикували Мінфін за пропозицію затвердити держбюджет на 2021 рік з дефіцитом на рівні 6% ВВП.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі