До 1095% річних. На яких умовах фінкомпанії надають кредити населенню

22.04.2021, 17:27
До 1095% річних. На яких умовах фінкомпанії надають кредити населенню - Фото
Фото: depositphotos.com

За 2020 рік фінансові компанії та споживачі фінпослуг уклали між собою майже 12 млн кредитних договорів

Середня ставка за кредитами, які фінансові компанії в Україні надають фізичним особам, складає 510% річних, а іноді ставки досягають рівня 1 095% річних. Про це йдеться у дослідженні ринку мікрокредитування в Україні, яке проводилося Проектом USAID "Трансформація фінансового сектору".

Хоча реальна вартість таких кредитів є дуже високою, фінкомпанії нерідко рекламують їх як "кредити під 0%".

На кінець 2020 року заборгованість фізичних осіб за кредитами, виданими фінансовими компаніями, становила 13,6 млрд грн, що трохи менше, ніж на кінець 2019 року.

За 2020 рік фінансові компанії та споживачі фінпослуг уклали між собою майже 12 млн кредитних договорів.

Дослідження методом "таємного покупця" було проведено Проектом USAID "Трансформація фінансового сектору" у листопаді-грудні 2020 року для фіксації ситуації на ринку кредитування до поширення дії закону про споживче кредитування на мікрокредити (це відбулося з 8 січня 2021 року).

Дослідження складалося з трьох частин:

- очні та онлайн-візити до відділень фінансових компаній за методом "таємного покупця" (90 візитів до 35 фінансових компаній);

- аналіз результатів візитів та договорів;

- порівняння реальних річних процентних ставок та платежів за кредитами.

"Таємні покупці" укладали з фінкомпаніями кредитні договори на середню суму 3 385 грн і потім достроково їх повертали.

Як зазначила керівниця юридичного департаменту Проекту USAID  "Трансформація фінансового сектору" Тетяна Грищенко, поширення дії закону про споживче кредитування на мікрокредити є важливим кроком для захисту прав такої категорії позичальників. Адже тепер кредитодавці зобов'язані розраховувати реальну річну процентну ставку та надавати інформацію про неї у договорі та рекламних матеріалах. Також закон забороняє, щоб у кредитних договорах містилися умови, які можуть бути шкідливими для позичальників.

Нагадування ЛІГА.Money

Щоб обрати кредит, варто скористатися допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Це дасть змогу порівняти реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі