Жити в борг. Мінфін розкритикували за дефіцит держбюджету в 6%

14.09.2020, 10:40
Жити в борг. Мінфін розкритикували за дефіцит держбюджету в 6% - Фото
Фото: Єлізавета Сергієнко / прес-центр НБУ

У 2021 році дефіцит держбюджету планується на рівні 6% ВВП, а покривати його доведеться за рахунок внутрішніх запозичень

Дефіцит держбюджету в 2021 році може скласти 6% ВВП, що є одним з найвищих показників за останні роки. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Центру економічної стратегії.

"Заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев заявив, що уряд планує дефіцит держбюджету на рівні 6% ВВП у 2021 році, 4,5% – у 2022 році та 3% – у 2023 році. І це після рекордних з 2014 року 7,5% ВВП, запланованих на цей рік", – наголошується у повідомленні.

Для покриття значного дефіциту в 2021 році Мінфіну доведеться здійснювати великі запозичення.

Однак оскільки влада не поспішає виконувати зобов'язання перед МВФ та Євросоюзом для отримання їх дешевих кредитів, дефіцит доведеться фінансувати переважно за рахунок запозичень на внутрішньому ринку.

Мінфін залучає кошти на внутрішньому ринку шляхом розміщення держоблігацій. І що більша потреба в коштах, то вищі ставки за держоблігаціями пропонуватимуться Міністерством фінансів.

У ході останніх аукціонів з розміщення таких боргових паперів прибутковість трирічних облігацій становила 10,5% річних.

"При цьому облікова ставка Національного банку становить рекордно низькі 6%... Залишаються внутрішні запозичення, тобто ще більші відсотки за ОВДП, які платитиме Мінфін. Навіщо тоді брехати про дешеві кредити для бізнесу або іпотеку?", – наголошується в повідомленні.

Вранці 14 вересня Кабмін на позачерговому засіданні схвалив проект закону "Про державний бюджет на 2021 рік" та передав документ до Верховної Ради (відповідно до графіка бюджетного процесу, до 15 вересня проект держбюджету повинен бути переданий на розгляд парламенту).

За даними Мінфіну, доходи держбюджету-2021 заплановані в обсязі 1,071 трлн грн, витрати – 1,350 трлн грн, граничний дефіцит – 270,4 млрд грн (або 6% ВВП).

Номінальний ВВП у 2021 році прогнозується на рівні 4,506 трлн грн, зростання ВВП очікується на рівні 4,6%, інфляція (грудень до грудня) – 7,3%.

Центр економічної стратегії – це неурядовий дослідницький центр з питань економічної політики, заснований у травні 2015 року. Центр здійснює аналіз найбільш важливих аспектів державної економічної політики.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі