Щоб не бути обманутим. Як перевірити житло перед покупкою: поради Мін'юсту

13.10.2020, 13:57
Щоб не бути обманутим. Як перевірити житло перед покупкою: поради Мін
Фото: depositphotos.com

У Міністерстві юстиції порадили українцям, як при купівлі квартири не залишитися без грошей та без житла

Фахівці Міністерства юстиції порадили українцям, як перевірити житло на вторинному ринку перед його придбанням. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Мін'юсту.

"Вибір квартири – відповідальний крок, над яким покупець може роздумувати і місяць, і півроку, а дехто – навіть роками. При купівлі квартири або будинку на вторинному ринку треба звертати увагу на юридичну чистоту документів, щоб не залишитися і без житла, і без грошей", – зазначається у повідомленні.

Послідовність дій

Перш за все треба з'ясувати, кому належить житло, чи існують щодо нього будь-які обтяження. Таку інформаційну довідку можна отримати з Державного реєстру речових прав (https://bit.ly/2SJ6dCp).

Довідка дасть змогу з’ясувати:

- кому насправді належить квартира;

- чи є інші співвласники житла;

- коли нерухомість була набута у власність та які підстави її набуття;

- чи зареєстровані будь-які права на нерухоме майно, окрім права власності (право оренди, господарського відання, оперативного управління);

- чи наявні щодо нерухомого майна будь-які обтяження (арешт, заборона відчуження, іпотека).

Далі потрібно перевірити, чи не був об’єкт нерухомого майна предметом судових спорів. Відповідний пошук за прізвищем, ім'ям та по-батькові власника можна здійснити на порталі "Судова влада України" (https://court.gov.ua/fair/).

Аби впевнитися, що у нинішнього власника житла немає заборгованості зі сплати комунальних платежів, можна скористатися інформацією з Єдиного реєстру боржників (https://erb.minjust.gov.ua/).

Щоб проаналізувати "ланцюг" переходів права власності на майно, варто звернутися до найближчого державного реєстратора. Для отримання такої інформації реєстратору необхідно надати документ, що посвідчує особу, а також сплатити адміністративний збір.

Якщо за результатом такої перевірки з’ясується, що власники нерухомості часто і швидко змінювалися, – це може бути тривожним сигналом для покупця та свідчити про шахрайські дії з майном.

Як убезпечити себе від шахрайства з нерухомістю

Якщо ви вже придбали житло, то для його захисту від шахрайської перереєстрації рекомендується:

- не передавати незнайомим особам копії правовстановлюючих документів на нерухомість та свої паспортні дані;

- необхідно вибирати перевіреного нотаріуса, який не вступить в злочинну змову з шахраями;

- можна встановити заборону на реєстраційні дії зі своєю нерухомістю, тобто задіяти механізм іпотеки.

Це можна зробити шляхом укладання у нотаріуса з будь-якою особою (наприклад, з родичем) договору позики, за яким власник нерухомості передає її в заставу. Одночасно підписується договір іпотеки і на цю нерухомість встановлюється обтяження.

- встановити sms-інформування. На сайті держреєстру нерухомості, а також на сайті opendatabot.ua доступний сервіс моніторингу будь-яких реєстраційних дій з об'єктами нерухомості.

Нагадування ЛІГА.Money

Не ризикуйте власним фінансовим благополуччям. Щоб обрати кредит (у тому числі на придбання нерухомості), варто скористатися допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Це дасть змогу порівняти реальну вартість кредитів з урахуванням усіх комісій та супутніх витрат.

  • У липні стало відомо, як карантин вплинув на вартість квартир.

  • На початку жовтня у Національному банку повідомили, що доступні кредити 5-7-9% доцільно поширити на іпотеку.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі