Що таке віртуальні активи та як формується їхня вартість: роз'яснення

29.04.2021, 12:12
Що таке віртуальні активи та як формується їхня вартість: роз
Фото: depositphotos.com

Криптоактиви – це зашифрована у цифровому вигляді інформація, яка має певну вартість

У Національному банку роз'яснили українцям, що таке віртуальні активи (або криптоактиви) та чим зумовлена їхня вартість. Про це йдеться на Facebook-сторінці НБУ.

Різниця в підходах до визначення

В одних країнах криптоактиви вважають "товаром", в інших – "інвестиційним активом", а в деяких – "окремим видом цінних паперів". Загалом, фінальне визначення може зафіксувати лише та чи інша держава.

Спрощене визначення є таким: криптоактиви – це зашифрована у цифровому вигляді інформація, яка має певну вартість. Криптографічні технології (криптографія – наука про шифрування) використовуються для захисту інформації від підробки та забезпечення надійності платежів.

Для захисту від підробок запис інформації про нові транзакції та історію транзакцій за весь час існування криптоактиву здійснюється за допомогою іншої інноваційної технології – блокчейну.

Для більшої надійності така інформація зазвичай зберігається у вигляді розподіленого реєстру – не на одному чи декількох носіях, що належать одному власнику, а на кількох сотнях і навіть десятках тисяч комп'ютерів по всьому світу.

Транзакції з криптоактивами не можна здійснити фізично (як зі звичайними банкнотами чи монетами), вони віртуальні. І створюються віртуальні активи відразу в цифровій мережі, їх може емітувати будь-хто, іноді для цього достатньо мати лише потужний комп’ютер.

Дедалі частіше користувачі не самі створюють та "майнять" ці віртуальні активи, а купують їх на вторинному ринку (так званих криптобіржах).

Як виникли віртуальні активи

У 2009 році з’явився один з перших віртуальних активів – криптовалюта Bitcoin (хоча певні напрацювання та прототипи існували і раніше). 

Зараз у світі, крім криптовалют, налічуються десятки видів криптоактивів. Самих криптовалют – майже 10 000, а їхня загальна капіталізація перевищує $2 трлн.

Як формується вартість віртуальних активів

Як і у випадку зі звичайними активами, курс криптоактивів формується співвідношенням попиту на них та пропозиції на ринку.

Що вища довіра до таких активів, то бажаніші вони для користувачів і тим вища їхня вартість.

Існує також частина віртуальних активів, які "прив’язані" до звичайних валют, дорогоцінних металів або інших активів із стабільною вартістю. Тому у такого виду віртуальних активів є стабільний курс, який не коливається у залежності від попиту і пропозиції.

У чому переваги віртуальних активів

Найчастіше серед переваг віртуальних активів називають низьку плату за транзакції (або взагалі її відсутність), анонімність операцій, часткову або повну відсутність контролю з боку держави.

Саме відсутність такого контролю викликає занепокоєння регуляторів, адже анонімність може бути використана для відмивання незаконно отриманих коштів або фінансування тероризму.

Відсутність механізмів контролю з боку держави також може призвести до поширення шахрайства та фінансових пірамід, втрати та знецінення інвестицій та вкладень населення.

Крім того, негативними наслідками поширення криптоактивів може стати часткова або повна втрата контролю держави над грошовим обігом, а відповідно – над ціновою і фінансовою стабільністю в країні. Нерегульований обіг віртуальних активів також сприяє ухиленню від сплати податків та тінізації економіки, що ускладнює виконання державою її основних функцій.

Щоб цього не сталося, фінансові регулятори у різних країнах працюють над створенням системи регулювання операцій з віртуальними активами. В Україні також планують законодавчо врегулювати сферу обігу віртуальних активів.

У Нацбанку вважають, що це допоможе створити цивілізований та безпечний ринок віртуальних активів, захистити користувачів та інвесторів від ризиків, пов'язаних з функціонуванням цього ринку.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі