Що таке споживчі кредити і які схеми їх погашення існують

07.04.2021, 15:15
Що таке споживчі кредити і які схеми їх погашення існують - Фото
Фото: depositphotos.com

Споживчий кредит – це гроші, які людина позичає у банку чи фінкомпанії на придбання товарів або послуг

Споживачі фінансових послуг подекуди не дуже добре розбираються в тонкощах та умовах споживчого кредитування, через що нерідко у них виникають проблеми з банками чи фінансовими компаніями. Про це йдеться у повідомленні платформи ФінСкарга, яка спеціалізується на розв’язанні спірних питань між споживачами та надавачами фінансових послуг.

Що таке споживчий кредит

Споживчий кредит – це гроші, які людина позичає у банку чи фінкомпанії на придбання товарів або послуг для себе чи своєї родини. Таку позику видають тільки фізичним особам, на юридичну особу його оформити не можна.

Споживчий кредит може бути нецільовим або видаватись під певну потребу клієнта. Відмінність полягає у тому, що частіше нецільові кредити мають вищу відсоткову ставку.

Позики під конкретні цілі (побутова техніка, автомобіль, житло тощо) вигідніші за відсотками, проте у таких випадках необхідно буде підтвердити, що гроші пішли саме на цільову покупку.

Схеми погашення кредитів

Існують класична та ануїтетна схеми погашення кредитів.

Класичний тип погашення – це коли тіло кредиту ділиться на рівні частини, а платіж за відсотками зменшується щомісяця. У результаті, споживач заплатить найбільше у перший місяць, а найменше – в останній.

Ануїтетна схема передбачає, що платежі щомісяця будуть однаковими впродовж усього терміну кредитування.

При цьому у перші місяці чи роки сплачуються переважно відсотки за кредитом, а в останні – тіло кредиту. Якщо позичальник не здійснюватиме дострокового погашення кредиту, то за ануїтетною схемою він сумарно сплатить більше, ніж за класичною.

Перевагою ж ануїтетної схеми є однакові щомісячні платежі, які дозволяють позичальнику точно планувати свої витрати на обслуговування боргу.

Інші поради позичальникам

Перед оформленням споживчого кредиту важливо правильно розрахувати термін та необхідну суму.

"Враховуйте, що вам доведеться повернути не тільки ці гроші (тіло кредиту), до них додадуться відсотки і можливі додаткові платежі", – йдеться у повідомленні.

Потрібно з'ясувати повну реальну вартість кредиту з усіма відсотками, комісіями та додатковими послугами. Усі витрати позичальника мають бути вказані у паспорті кредиту.

Необхідно уважно читати кредитний договір з фінустановою, навіть якщо він укладається онлайн. Підпис споживача фінпослуг під таким договором означає, що людина зобов'язується виконувати всі умови, вказані у цьому документі.

Як діяти у випадку порушення прав позичальника

Якщо фінустанова-кредитор порушила права позичальника, необхідно спочатку написати звернення на ім'я керівництва цього банку чи фінкомпанії. Якщо ж це не допомогло, можна звернутися до Національного банку. Це можна зробити так:

- через чат-бот НБУ у Viber або Telegram;

- через контакт-центр НБУ за номером телефону 0 800 505 240;

- заповнивши онлайн-форму для звернень на сайті НБУ за посиланням: https://cutt.ly/yxv2bqh.

Нагадування ЛІГА.Money

Обирайте кредит у банку за допомогою Кредитометра ЛІГА.Money. Порівнюйте реальну вартість кредитів з усіма комісіями та супутніми витратами.

Підготовлено ЛІГА.Money за сприяння Проекту USAID "Трансформація фінансового сектору".

Коментарі